Ana sayfa » BAU Proficiency Sınavı

 

bahçeşehir üniversitesi profıcınecy

BAU Proficiency Sınavı hazırlık okulu aday öğrencilerinin gireceği bir sınavdır.Bu sınav hakkında detaylı bilgilere erişebilmeleri için WOLA tarafından hazırlanan aydınlatma metninin öğrencilerimize bir yol haritası vereceğine inanıyoruz.Tüm öğrencilerimize sınavlarında başarılar diliyoruz.

Bahçeşehir Hazırlık Kursu proficieny;

WOLA DA BAU-PROFICIENCY EĞİTİMİ

Bahçeşehir Üniversitesi kur atlama sınavları (level  sınavları ) ve PROFICIENCY adı verilen hazırlık sınıfını atlama İngilizce sınavları için üniversitenin sınav sistemi formatında akademik “reading“ , “listening”, “writing”, “speaking” bölümlerine hakim olmak önemlidir.

Online yapılan sınavlar da “listening” bölümü dönemsel olarak uygulanmayabilmektedir.

*WOLA da BAU-PROFICENCY SINAV FORMATINA göre WOLA EĞİTİM METHODU ile WOLA tarafından sınav  formatına göre özel hazırlanmış materyaller ile eğitim verilmektedir.

*WOLA Eğitim Methodu ile grup derslerinde ve online derslerinde dahi kişiye özel eğitim gerçekleştirilmektedir.

*Verilen eğitim Genel İngilizce Eğitimi değildir. BAU-PROFICENCY sınavı için, öğrencilerin sınavlarını geçebilmesi için AKADEMİK İNGİLİZCE eğitimi verilmektedir.

*Ezber ve sadece sınav taktiği ile değil, Akademik İngilizce öğrenerek, sınav ve üniversitenin formatında tüm soru tipleri ve yazım öğretim ve teknikleri ile birlikte “reading“ , “listening”, “writing”, “speaking”, “gramer” bölümlerine çalışıyoruz.

*Öğrencilerimiz için ders dışında etüt saatlerinde etüt destek programlarımız ile öğrenmeye devam etmektedirler.

*Verilen ödevlerimizin takibi, ders dışında uzman eğitmenlerimiz tarafından öğrencilerimizin eksikleri tespit edilerek ve desteklenerek dikkatli bir şekilde takip edilmektedir.

*Aynı zamanda öğrencilerimizin fakülteye geçtiklerinde İngilizce derslerinde zorlanmamaları için ÖĞRENEREK BAŞARIYORUZ…

BAU-PROFICIENCY READING BÖLÜMÜ;

Arkadaşlar, genellikle sınavlarda ya en yüksek yüzdelik dilime sahip olan “essay writing” bölümünden sonraki en yüksek yüzdelik dilime sahip olan kısımdır.

BAU-PROFICIENCY “reading” bölümü, birden fazla okuma parçasının verildiği ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir bölümdür.

Soru tiplerinde, referansları bulma, ana fikri bulma, cümle tamamlama, en yakın anlamı bulma gibi soru yapıları mevcuttur.

BAU-PROFICIENCY “reading” bölümünde, öğrencilerin en çok hata yaptığı çözüm yöntemi, soruya bakmak, sorudan ilgili kelimeyi ilk parçada görülen yerden alıp cevap olarak yazmaktır. Ve sadece soru tipi çözme taktiği ile sınavı başarmaya çalışmaktır.

Sorularda ki kelimeler den; okuma parçasının içerisinde ki cevabı bulmak bir ÇÖZÜM YÖNTEMİ dir. Fakat bu yöntemin de biz çözüm taktiği mevcuttur.

BAU-PROFICIENCY “reading” bölümünde başarılı olmak istiyorsanız, okuduğunuz “reading” parçasını anlamalı ve sınavlarınızın da karşılaşacağınız SORU TİPLERİ ve de NASIL ÇÖZECEĞİNİZİ bilmelisiniz.

Bunun için pratik yapabileceğiniz SINAVLARINIZ FORMATINDA örnek READING SINAVLARI çözmelisiniz.

WOLA ACADEMY de öğrencilerimiz ile BAU-PROFICIENCY “reading” bölümünde başarılı olabilmeleri için onlarca sınav formatında “reading” parçalarını çalışıyoruz, çözüyoruz, öğreniyoruz.

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency Sınavı

WOLA DA BAU-PROFICIENCY READING EĞİTİMİ;

WOLA da; BAU-PROFICIENCY “reading” sınav formatına uygun DETAYLI READING SINAV FORMAT İÇERİĞİNİ çalışıyoruz…

* BAU-PROFICIENCY “reading” sınavlarınızda karşılaşacağınız SORU YAPILARINI ve de ÇÖZME YÖNTEMLERİNİ öğreniyoruz…

* Tüm soru tiplerine göre ÇÖZÜM TEKNİKLERİNİ öğreniyoruz…

* BAU-PROFICIENCY SINAV FORMATI ÖRNEK READING parçaları üzerinden HER BİR SORU TİPİNİ ÇÖZME TAKTİKLERİNİ çalışıyoruz… (wh- questions, açık uçlu soru tipleri, cümle tamamlama, ana fikri bulma, sebep sonuç ilişkisi, kıyaslama ve parça içerisinde kelimelerle tamamlama soruları)

* BAU-PROFICIENCY ÖRNEK READING PARÇASI ÜZERİNDEN SORU ÇÖZÜM VE ANLATIMLARINI işliyoruz…

* BAU-PROFICIENCY READING parçalarını anlamayı hem gramer hem de kelime bazında çalışarak öğreniyoruz…

* BAU-PROFICIENCY READING BÖLÜMÜNDE BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN NASIL ÇALIŞMANIZ GEREKTİĞİNİ ANALİZ VE ÇÖZÜM TAKTİKLERİNİ kelime çalışma yöntemimiz ve de WOLA METHOD ile birlikte onlarca PROFICIENCY formatında WOLA tarafından hazırlanmış özgün “reading” parçaları üzerinden çalışıyoruz.

Siz de WOLA ile başaracaksınız…

blank

BAU-PROFICIENCY WRITING BÖLÜMÜ;

Üniversite İngilizce “proficiency” sınavlarında öğrencilerin en çok zorlandıkları bölüm “essay“ kompozisyon yazımı” dır.

BAU-PROFICIENCY writing bölümünde birden fazla “essay” türü sorulabilmektedir. Her “essay type” ının yazım şekli birbirinden farklıdır.

BAU-PREP öğrencileri, farklı “essay” type larına göre  “essay”-“kompozisyon” yazımı tekniklerine hakim olmadıkları takdirde, bütünsel yazım organizasyonunu kurmakta zorlanmaktadırlar.

Senelerce İngilizce öğretiminde çoktan seçmeli gramer eğitimi gören öğrenciler, “essay” yazarken İngilizce dil bilgisi bilgilerini akademik cümle şeklinde kurmakta zorluk çekmektedirler.

BAU-PROFICIENCY writing bölümünde “essay” yazımında yüksek puan almak için yazılması gereken dilbilgisi düzeyini bilmedikleri için İNGİLİZCE CÜMLELEŞTİRME yapamamaktadırlar ve “essay” yazımı öğrenciler için büyük sorun oluşturmaktadır.

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency Sınavı

* BAU-PROFICIENCY WRITING BÖLÜMÜNDE BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN NASIL ÇALIŞMANIZ GEREKTİĞİNİ, YAZIM METHODLARINI, KULLANILMASI GEREKEN YAPI VE BAĞLAÇLARLA BİRLİKTE ANALİZ ediyoruz.

*WOLA METHOD yöntemi ile BAU-PROFICIENCY WRITING formatında onlarca örnek  yazarak ,WOLA ACADEMY tarafından hazırlanmış özgün “essay” yazım tekniklerini anlatan yayınımız  “ACADEMIC WRITING BOOKLET” kitabımız ile birlikte “essay” yazımını en çok zorlanılan bölüm  olmaktan çıkarıyoruz.

Siz de WOLA ACADEMY ile başaracaksınız…

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency Sınavı

WOLA DA BAU-PROFICIENCY WRITING EĞİTİMİ;
ESSAY WRITING-KOMPOZISYON NASIL YAZILIR detayları ile öğreniyoruz…

*BAU-PREP A1-A2-B1-B2 LEVEL sınavlarında kurlara göre “compare&contrast”, “cause&effect”, “opinion essay” “refutation essay” tipleri olmak üzere sınavlarda sorulan essay tipleri farklılaşmaktadır.

*Her ayrı “essay” yapısı soru türlerine göre ayrı ayrı organizasyon yapılarına sahiptir.

Bahçeşehir Hazırlık Kursu proficieny;

*WOLA DA BAU-PROFICIENCY WRITING EĞİTİMİ ile BAU-PROFICIENCY WRITING sınavının istediği formatta “essay” nasıl yazılır detaylı olarak çalışıyoruz.

* WOLA DA BAU-PROFICIENCY WRITING EĞİTİMİ ile BAU-PROFICIENCY WRITING sınavının istediği formatta; essay yazımına nasıl giriş yapacağım? (Türlerine göre opinion essay-refutation essay vs) onlarca örnek inceleyerek ve yazarak çalışıyoruz…

*Thesis Statement nedir? (Bildiğiniz takdirde hiç zor değildir Öğreniyoruz)

ESSAY YAZIMINDA en çok sıkıntı duyulan başlıklar;

*Genelden özele nasıl gidilir? Off-topic olur muyum? (Nasıl off-topic olmazsınız?)

*Aklıma fikir gelmezse?(Sınav formatınıza göre yüzlerce örnek yazılmış essay” konusunu okuyoruz ve yazıyoruz. WOLA ile bu imkana ulaşabildiğiniz için pek çok başlığa önceden çalışma şansı bulmuş oluyorsunuz…

*Yüksek not almak için nasıl yazmalıyım?

*İçerik olarak nasıl yazarsam yüksek puan alırım?

*Yazmak istediğimi Türkçe olarak biliyorum ama İngilizce olarak yazamıyorum?

Bahçeşehir Hazırlık Kursu Proficiency;

WOLA METHOD ile İNGİLİZCE CÜMLELEŞTİRME GRAMER eğitim çalışmamız ile yıllardır gramer eğitimi görüyorum ama düşündüğümü yazamıyorum sorununu aşıyoruz.

*BODY (kompozisyonumuzun gelişme bölümü paragraflarını) nasıl uzun yazabilirim. Yaklaşık 300-350 kelime “essay” isteniyor ve nasıl yeterli kelime sayısına erişebilirim?

*WOLA DA BAU-PROFICIENCY WRITING EĞİTİMİ ile BAU-PROFICIENCY WRITING sınavının istediği formatta  “essay” türüne göre örnek cümle çalışması ve “fact cümleleri” kullanımı eğitimi ile detaylı “essay” yazım çalışması gerçekleştiriyoruz.

*”Conclusion” nasıl yapacağım? WOLA DA BAU-PROFICIENCY WRITING EĞİTİMİ ile BAU-PROFICIENCY WRITING sınavının istediği formatta istenen her “essay” türüne göre örnek “conclusion” cümlelerini ve yapılarını çalışıyoruz…

Bahçeşehir Hazırlık Kursu Proficiency;

BAU-PROFICIENCY GRAMER BÖLÜMÜ;

BAU-PROFICIENCY sınavlarında gramer bölümü hem kur sınavların da hem de “proficiency “sınavında mevcut olan bir bölümdür.

BAU-PROFICIENCY GRAMER BÖLÜMÜ-USE OF ENGLISH kısmında başarılı olabilmek için, “cloze test” ve “restatement” bölümlerinin soru çözüm yapı ve taktiklerini iyi biliyor olmaları gerekmektedir.

“Cloze Test” bölümünde öğrencilerin edat, dil bilgisi bilgileri doğrudan ölçülmektedir.

BAU Proficiency Sınavı

BAU-PROFICIENCY GRAMER BÖLÜMÜ-USE OF ENGLISH bölümünde dil bilgisi  sorusunun  hangi konuyla ilgili olduğunu (Relative / Noun Clause, Reduction (Kısaltma), Tense vs.) analiz etmek doğru cevapları bulmak açısından son derece önemlidir.

BAU-PROFICIENCY GRAMER BÖLÜMÜ-USE OF ENGLISH bölümünde restatement sorularında verilen cümleye anlam bakımından en yakın olan seçeneğin bulunması istenir.

Burada sorular gramer yapıları değiştirilerek-eş anlamlı kelimeler bulunarak-benzer bağlaçlar kullanarak ya da tense değiştirilerek yapılır.

BAU-PROFICIENCY GRAMER BÖLÜMÜ-USE OF ENGLISH bölümünde restatement sorularında başarılı olmak için, anlamca istenen en yakın cümleyi bulmak gereklidir.

Bunun için kelime bilgimizin çok iyi olması ve Adverb Clasue, Modal, Tense, Adjective ve Noun Clause’ların çeşitleri ve soru çözüm teknikleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. 

Aynı zamanda BAU-PREP PROFICIENCY bölümünde istenen ileri gramer bilgisi “reading” sınavlarında okuduğumuzu anlamak ve de “writing” sınavlarında kullanmak istediğimiz, aklımıza gelen cümlenin İNGİLİZCE GRAMMER DİZİLİMİ ve de KULLANIMINI doğru yapabilmemiz için sınav formatına göre çok iyi bilmemiz gereken bir bölümdür.

DOĞRU TENSE KULLANIMINI bilir isek “writing” de DOĞRU TENSE GRAMMER yapılarını  kullanabiliriz.

Nerede ve nasıl kullanacağınızı bildiğimiz takdirde ezberden uzak rahatlıkla BAŞARILI bir “essay” yazabiliriz!

*WOLA METHOD öğrenim yöntemi ile BAU-PROFICIENCY GRAMER sınav formatında onlarca örnek  çözerek, WOLA ACADEMY tarafından hazırlanmış özgün sınav materyalleri ile birlikte, siz de WOLA ACADEMY ile başaracaksınız…

BAU Proficiency Sınavı

WOLA DA BAU-PROFICIENCY GRAMER EĞİTİMİ;
WOLA BAU-PROFICIENCY GRAMER EĞİTİMİMİZDE;

USE OF ENGLISH bölümü cloze test ve restatement soru tipi bölümlerinde başarılı olabilmek için gerekli dil bilgisi konularını, bağlaçları ve çözüm yöntemlerini sınav formatına göre çalışıyoruz.

WOLA BAU-PROFICIENCY GRAMER EĞİTİMİMİZDE;

Sınav sorularında başarılı olmak için her bölümde olduğu gibi akademik kelime bilgisi çok önemlidir.

ACADEMIC VOCABULARY eğitimimizi WOLA METHOD yöntemi ile üniversitenin kur sınavlarında ve proficiency sınavında istenen kelimeler çerçevesinde eş ve zıt anlamları ile birlikte ezberlemiyoruz, ÖĞRENİYORUZ!

BAU Proficiency Sınavı

WOLA BAU-PROFICIENCY GRAMER EĞİTİMİMİZDE;

İngilizce tüm “grammer” yapılarının “writing” ve “speaking” bölümlerin de doğru bir şekilde kullanabilmeniz için nerede-neden-nasıl kullanılacağını öğreniyoruz.

*İngilizce uygulanarak ve de kullanarak gelişen bir lisan olduğu için sizlere gerek kurlarınız da (kur sınavları ve proficiency sınavlarınızda) gerek BAU-PROFICIENCY sınavı bölümlerinde istenen her konu ile ilgili yüzlerce test ve örneği öğrenerek çözüyoruz…

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency Sınavı

*Bildiğimiz bilgiler eğer doğru yerde ve doğru şekilde kullanılmaz ise, bilgiyi bilmenin anlamı yoktur!

WRITING sınavların da puanlama tablosunda; öğrencinin bilmesi gereken AKADEMİK GRAMMER YAPILARINI doğru ve organizasyon yapısı ile koordineli bir şekilde kullanması beklenmektedir.

AKADEMİK GRAMMER yapıları nedir, nerede ve nasıl kullanılır detaylı bir şekilde çalışıyoruz, sınav formatınıza göre çözüyoruz, öğreniyoruz…

**Reading metinlerinde karşınıza “kompleks cümle yapıları” gelecektir. Çoğu öğrenci “reading” parçasını okuduğunda anladığını ve ama soruları cevaplamak için yeterince anlamlandıramadığını belirtmiştir.

Anlamlandırabilmek için ileri gramer yapılarını ve istenen kelime yapılarını bilmek gereklidir. WOLA GRAMER eğitimimiz de sizin “reading” sınavlarında başarılı olabilmeniz için “gramer yapı” çözümlemelerini detaylıca çalışmaktayız…

BAU Proficiency Sınavı

BAU-PROFICIENCY LISTENING BÖLÜMÜ;

Arkadaşlar; LISTENING bölümü; öğrencilerin en az önem gösterdiği ve de “writing” bölümü kadar endişe ettiği ve de zor bulduğu bir bölümdür.

WRITING” bölümünün puanı daha yüksek olduğu için öğrenciler daha çok “writing” bölümüne ağırlık verirler ve de dinleme bölümünde, anlatıcının aksanı İNGİLİZ ya da AMERİKAN aksanı olarak değiştiği için anlamamaktan korktukları için LISTENING bölümüne ağırlık vermezler.

BAU-PROFICIENCY LISTENING bölümünde başarılı olur iseniz 100 PUAN üzerinden 15 PUAN kazanabilirsiniz.

Geçme notunun ortalama 100 üzerinden 60 puan olduğunu düşünürsek sizin için çok büyük bir AVANTAJ.

Elbette BAU-PROFICIENCY LISTENING bölümüne uygun çalışma yapabileceğiniz “ALIŞTIRMA ÖRNEKLERİNİZ” varsa ve de SINAVINIZIN bu bölümüne nasıl çalışacağınızı biliyorsanız!!!

WOLA BAU-PROFICIENCY LISTENING EĞİTİMİMİZDE;

SINAVINIZIN FORMATINDA her kurda istenene göre ve hazırlık atlama sınavı -PROFICIENCY  sınavına göre çalışıyoruz…

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency Sınavı

WOLA DA BAU-PROFICIENCY LISTENING EĞİTİMİ;

* WOLA BAU-PROFICIENCY LISTENING EĞİTİMİMİZDE;

*BAU-PROFICIENCY LISTENING BÖLÜMÜNÜN DETAYLI İÇERİĞİNİ …

* BAU-PROFICIENCY LISTENING BÖLÜMÜ SORU TİPLERİNİN DETAYLI ÇÖZÜMLERİNİ…

* BAU-PROFICIENCY LISTENING BÖLÜM SORULARINI NASIL ÇÖZECEĞİNİZİ VE TAKTİKLERİ…

*LISTENING ÇALIŞIRKEN VE DE DİNLEME YAPARKEN HANGİ KELİME VE BAĞLAÇLARI BİLMENİZ GEREKTİĞİNİ…

* WOLA BAU-PROFICIENCY LISTENING SINAVINIZIN FORMATINDA ÇÖZÜMLÜ LISTENING TAM SINAV ÖRNEKLERİNİ…

*WHILE-LISTENING ve de NOTE-TAKING ÇALIŞMASINI NASIL YAPMANIZ GEREKTİĞİNİ…

*ONLARCA LISTENING ÖRNEK SINAV FORMATI TESTLERİNİ…

*LISTENING TESTLERİNİN DİNLEME PARÇALARININ (DETAYLI TAKİP EDEREK ÇALIŞABİLMENİZ İÇİN) AYRICA YAZILI OLARAK AÇIKLAMALI İNGİLİZCE METİNLERİ İLE BİRLİKTE

WOLA BAU-PROFICIENCY LISTENING SINAVINIZ FORMATINDA ÇALIŞIYORUZ…

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency Sınavı

BAU-PROFICIENCY SPEAKING BÖLÜMÜ;

SPEAKING SINAV PUANLAMA SCALASINDA iyi ve geçer not almak için ne yapmamalısınız?

SPEAKING SINAVLARINIZ 4 ANA BAŞLIKTA DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR.

*FLUENCY

*VOCABULARY

*ACCURACY

*COMMUNICATION

BAU PROFICIENCY SPEAKING SINAVINIZDA YÜKSEK PUAN ALMAK İÇİN;

* BAU PROFICIENCY SPEAKING SINAVINIZDA BASİT (GENEL İNGİLİZCE) KELİMELER KULLANMAMALISINIZ. AKADEMİK VOCABULARY KULLANMALISINIZ!

**ANLATMAK İSTEDİĞİNİZ KONU İLE İLGİLİ KELİMELER KULLANMALISINIZ!

*** BAU PROFICIENCY SPEAKING SINAVINIZDA SORULARA CEVAP VERİRKEN GEREKEN EXPRESSION LARI KULLANMALISINIZ! BU EXPRESSIONLAR; MODALLAR VE PREPOSITION YAPILARIDIR!

*** BAU PROFICIENCY SPEAKING SINAVINIZDA DOĞRU GRAMER YAPILARINI VE CÜMLELEŞTİRMEYİ GERÇEKLEŞTİREREK İLERİ İNGİLİZCE DİL BİLGİSİ KULLANMALISINIZ…

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency Sınavı

 

DİLİN DOĞRU KULLANIMINDA;

BAU PREP A1-A2-B1-B2-C1 kur sınavınızda ki ve hazırlık atlama sınavı olan PROFICIENCY sınavınızda ki dil yapılarına hakim olmanız ve açık ve anlaşılır bir telaffuz ile konuşmanız beklenmektedir.

KELİME DEĞERLENDİRMESİNDE;

BAU PROFICIENCY SPEAKING SINAVINIZDA; sorulara cevap verirken çeşitli kelimeleri ve ifadeleri etkin bir şekilde kullanmanız.

Hata yapsanız dahi yapılan hatanın anlamı etkilememesi beklenmektedir.

AKICILIK DEĞERLENDİRMESİNDE;

BAU PROFICIENCY SPEAKING SINAVINIZDAarada duraksama olsa dahi akıcı ve anlaşılır konuşulması beklenmektedir.

İLETİŞİM BÖLÜM DEĞERLENDİRMESİNDE;

BAU PROFICIENCY SPEAKING SINAVINIZDA;

  soruları rahatlıkla anlayıp uygun ve alakalı cevaplar verilmesi ve de fikirlerin rahatlıkla detaylandırıp, geliştirilmesi beklenmektedir.

Bahçeşehir Üniversitesi Proficiency Sınavı

WOLA DA BAU-PROFICIENCY SPEAKING EĞİTİMİ;

BAU PROFICIENCY SPEAKING SINAVLARINIZDA SİZDEN;

  • Geçmişteki deneyimleri tarif etmeniz.
  • Geçmiş olaylarla ilgili sorular sorup cevaplamanız…
  • birleştirilmiş kelimeleri açıkça telaffuz edebilmeniz.
  • cümleleri doğru şekilde vurgulamanız.
  • gelecek planlarınızı ifade edebilmeniz.
  • önerilerde bulunmanız…
  • cümleleri doğru şekilde vurgulamanız beklenmektedir.
  • Bahçeşehir Hazırlık Kursu proficieny;
*WOLA DA BAU-PROFICIENCY SPEAKING EĞİTİMİMİZDE;

Sene boyunca işlenen konulara göre; tüm konulara fikirler üreterek, örnekler üzerinden çalışılarak konu başlıkları detaylıca çalışılmaktadır.

*BASİT KELİMELER KULLANMAMALISINIZ!
ACADEMIC VOCABULARY KULLANMALISINIZ!

BAU-PROFICIENCY SPEAKING SINAVINDA SÖYLEMEK İSTEDİĞİMİZİ İNGİLİZCE CÜMLELEŞTİRİRKEN AKADEMİK GRAMMER İLE NASIL KULLANMALISINIZ…

* WOLA DA BAU-PROFICIENCY SPEAKING EĞİTİMİMİZDE;

BAU SPEAKING sınavında istenen kelimelerin edat-sıfat hallerini- eş ve zıt anlamlarını  öğreniyoruz ve tüm alanlarda kullanarak  DETAYLICA ÇALIŞMAKTAYIZ.

** BAU-PROFICIENCY SPEAKING SINAVINDA ANLATMAK İSTEDİĞİNİZ KONU İLE İLGİLİ KELİMELER KULLANMALISINIZ!

** WOLA DA BAU-PROFICIENCY SPEAKING EĞİTİMİMİZDE ;

ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN KONU BAŞLIKLARINA GÖRE KULLANILACAK KELİMELERİ ÖZGÜN WOLA MATERYALLERİ İLE ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN HAZIRLANMIŞTIR VE DE DERSLERİMİZDE İŞLEMEKTEYİZ.

** BAU-PROFICIENCY SPEAKING SINAVINDA;

KELİME TEKRARI YAPMAMALI-ANLATMAK İSTEDİĞİNİZ KONUYU ÖRNEKLER İLE ÇEŞİTLENDİRİRKEN KULLANDIĞINIZ KELİMELERİN EŞ ANLAMLILARINI YA DA KONUNUN TERSINE BİR ÖRNEK VERİRKEN KELİMENİN ZIT ANLAMLI EŞ DEĞERİNİ KULLANMALISINIZ!

Bahçeşehir Hazırlık Kursu proficieny;

***“ BAU-PROFICIENCY SPEAKING SINAVINDA bilmeniz gereken ACADEMIC VOCABULARY kelimelerin EŞ ANLAMLARINI- ZIT ANLAMLARINI içeren detaylı çalışma dosyalarını derslerimiz de öğrencilerimiz ile işlemekteyiz..

***SORULARA CEVAP VERİRKEN GEREKEN EXPRESSIONLARI KULLANMALISINIZ! BU EXPRESSIONLAR; MODALLAR VE PREPOSITION YAPILARIDIR!

***SİZ DEN KUR SINAVLARINIZDA VE HAZIRLIK ATLAMA SINAVI OLAN BAU-PROFICIENCY SINAVINIZDA ISTENEN KELİMELERİN TÜRKÇE VE İNGİLİZCE CÜMLE İÇİN DE KULLANIMLARINI içeren detaylı çalışma dosyalarını derslerimiz de öğrencilerimiz ile işlemekteyiz.

***Sınavların SPEAKING bölümüne hazırlanmak demek sadece konuşma pratiği yapmak değildir. Sorulan soruya cevap verebilmek için mutlaka konu hakkında elbette önceden fikrimiz olması gereklidir.

*** WOLA DA BAU-PROFICIENCY SPEAKING EĞİTİMİMİZDE ;

İstenen konu başlıklarına göre ayrılmış tüm “speaking topic” lere verilmiş örnek onlarca örnek cevapları öğrencilerimiz için hazırladık.

Detaylı çalışma dosyalarını derslerimiz de öğrencilerimiz ile işlemekteyiz.

***CELTA (CAMBRIDGE CERTIFICATED TEACHER) sertifikalı tüm Türk ve yabancı eğitmenlerimiz ile ders içi ve ders dışında tüm öğrencilerimiz yeterli ve çokça pratik yapma imkanı bulmaktadırlar…

BAU Proficiency Sınavı

BAU Proficiency Sınavı

BAU Proficiency Sınavı

0%
0 oylar, 0 ort

SÜRENİZ 30 DK !

ARZU EDERSENİZ TESTİ TEKRARLAYABİLİRSİNİZ !


Tarafından oluşturuldu blankW.O.L.A. Editor

BAU Proficiency Test

BAU PROFICIENCY ÖRNEK TEST

Aşağıdaki soru örnekleri Proficiency Sınavının düzeyi ve soru tipleri ile ilgili fikir vermek amacına yöneliktir.

BAU PROFICIENCY SINAV ÖRNEĞİ-1
Aşağıdaki soru örnekleri Proficiency Sınavının düzeyi ve soru tipleri ile ilgili fikir vermek amacına yöneliktir.

Lütfen Formu Doldurun. Bu Form Aracılığı ile Örnek Sınav Testlerinden Sonra Tarafınıza İngilizce Bilginizle İlgili Tavsiye Maili Yollanacaktır !

1 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

1. The pilot announced that the ____ landing time to New York was 15:55.

2 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

2. In big companies, the rules are mostly strict because it is challenging to _____ so many workers and keep the business going.

3 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

3. There are more ____ students than local students in this university

4 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

4. It is highly essential for passengers to follow the safety ____ before the plane takes off.

5 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

5. Children of the Internet age have ____ friends rather than real ones, and this will undoubtedly have adverse effects on their social skills in the future.

6 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

6. As long as a civil policeman shows his ID card, he has every ____ on the person he is dealing with.

7 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

7. A high ____ of the food packages sent to Somali consisted of fresh vegetables and meat.

8 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

8. To ____ a plane, they use a little but reliable car that pushes and moves it.

9 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

9. From the crowd and the ambulance sirens, it was ____ that there was an unfortunate car accident.

10 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

10. The Marmaray Project ____ well up until the workers came across a historical underwater site and stopped digging.

11 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

SECTION 2- USE OF ENGLISH
Questions 11-15: Read the text below and decide which answer best fits each gap.(Boşlukların yanında bulunan numaralara göre cevaplar içinde aynı numaraya denk düşen doğru cevabın olduğu numarayı işaretleyin)

Anyone looking for a way to something for the environment needs to look no further than their own home. In its struggle to ……………..(11) with the Kyoto Protocol of 1997 and reduce greenhouse gas emissions to _(12) ………………. 1990 levels, the EU ………..(13)_ to reduce energy consumption in the home. This is ……….(14)_ surprising since the EU's 160 million buildings are …….(15) responsible for a staggering 40% of all energy consumed by its 15 states.

12 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Questions 16-20: Read the text below and decide which answer best fits each gap.

The United States will officially take 70,000 refugees in 2003. ………(16) the number will be much lower as many thousands will be caught up in lengthy…………..(17) necessitated by post-September 11 security procedures. In 2002, for example, America ………. (18) _ only 30,000 refugees, the lowest number in 25 years. This is a remarkable_(19)………of America's traditional generosity a…………..20)_ the world's displaced.

13 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Questions 21-25: Choose the option which best rewrites each sentence.

Question 21: There were over two hundred people at Carl's trial, most of whom believed that he was not guilty of the crime.

14 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Questions 21-25: Choose the option which best rewrites each sentence.

Question 22: Ann had the TV on when her parents entered the room.

15 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Questions 21-25: Choose the option which best rewrites each sentence.

Question 23: “You should have finished the report by now.” John told his secretary.

16 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Questions 21-25: Choose the option which best rewrites each sentence.

Question 24: Madeleine wears high heels to look taller.

17 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Questions 21-25: Choose the option which best rewrites each sentence.

Question 25: Even though some events were canceled, thousands of people attended the festival.

18 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

SECTION 3- READING
Questions 26-45: Choose the best answer according to the passage below.

The languages spoken by early Europeans are still shrouded in mystery. There is no linguistic continuity between the languages of Old Europe (a term sometimes used for Europe between 7,000 and 3,000 B.C.) and the languages of the modern world, and we cannot yet translate the Old European script. Scholars have deciphered other ancient languages, such as Sumerian, Akkadian, and Babylonian, which used the cuneiform script, because of the fortuitous discovery of bilingual inscriptions. When cuneiform tablets were first discovered in the 18th century, scholars could not decipher them. Then inscriptions found in Iran at the end of the 18th century provided a link: these inscriptions were written in cuneiform and in two other ancient languages, Old Persian and New Elamite – languages that had already been deciphered. It took several decades, but scholars eventually translated the ancient cuneiform script via the more familiar Old Persian language.
Similarly, the hieroglyphic writing of the Egyptians remained a mystery until French troops unearthed the famous Rosetta stone in the late 18th century. The stone carried the same message written in ancient Greek, Egyptian hieroglyphs, and Egyptian hieratic, a simplified form of hieroglyphs. The Rosetta stone thwarted scholars’ efforts for several decades until the early 19th century when several key hieroglyphic phrases were decoded using the Greek inscriptions. Unfortunately, we have no Old European Rosetta stone to chart correspondences between Old European script and the languages that replaced it.
The incursions of Indo-European tribes into Old Europe from the late 5th to the early 3rd millennia B.C. caused a linguistic and cultural discontinuity. These incursions disrupted the Old European sedentary farming lifestyle that had existed for 3,000 years. As the Indo-Europeans encroached on Old Europe from the east, the continent underwent upheavals. These severely affected the Balkans, where the Old European cultures abundantly employed script. The Old European way of life deteriorated rapidly, although pockets of Old European culture remained for several millennia. The new peoples spoke completely different languages belonging to the Indo-European linguistic family. The Old European language or languages, and the script used to write them, declined and eventually vanished.

Question 26. What is the main topic of the passage?

19 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

SECTION 3- READING
Questions 26-45: Choose the best answer according to the passage below.

The languages spoken by early Europeans are still shrouded in mystery. There is no linguistic continuity between the languages of Old Europe (a term sometimes used for Europe between 7,000 and 3,000 B.C.) and the languages of the modern world, and we cannot yet translate the Old European script. Scholars have deciphered other ancient languages, such as Sumerian, Akkadian, and Babylonian, which used the cuneiform script, because of the fortuitous discovery of bilingual inscriptions. When cuneiform tablets were first discovered in the 18th century, scholars could not decipher them. Then inscriptions found in Iran at the end of the 18th century provided a link: these inscriptions were written in cuneiform and in two other ancient languages, Old Persian and New Elamite – languages that had already been deciphered. It took several decades, but scholars eventually translated the ancient cuneiform script via the more familiar Old Persian language.
Similarly, the hieroglyphic writing of the Egyptians remained a mystery until French troops unearthed the famous Rosetta stone in the late 18th century. The stone carried the same message written in ancient Greek, Egyptian hieroglyphs, and Egyptian hieratic, a simplified form of hieroglyphs. The Rosetta stone thwarted scholars’ efforts for several decades until the early 19th century when several key hieroglyphic phrases were decoded using the Greek inscriptions. Unfortunately, we have no Old European Rosetta stone to chart correspondences between Old European script and the languages that replaced it.
The incursions of Indo-European tribes into Old Europe from the late 5th to the early 3rd millennia B.C. caused a linguistic and cultural discontinuity. These incursions disrupted the Old European sedentary farming lifestyle that had existed for 3,000 years. As the Indo-Europeans encroached on Old Europe from the east, the continent underwent upheavals. These severely affected the Balkans, where the Old European cultures abundantly employed script. The Old European way of life deteriorated rapidly, although pockets of Old European culture remained for several millennia. The new peoples spoke completely different languages belonging to the Indo-European linguistic family. The Old European language or languages, and the script used to write them, declined and eventually vanished.

Question 27. According to the passage, New Elamite is _________.

20 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

SECTION 3- READING
Questions 26-45: Choose the best answer according to the passage below.

The languages spoken by early Europeans are still shrouded in mystery. There is no linguistic continuity between the languages of Old Europe (a term sometimes used for Europe between 7,000 and 3,000 B.C.) and the languages of the modern world, and we cannot yet translate the Old European script. Scholars have deciphered other ancient languages, such as Sumerian, Akkadian, and Babylonian, which used the cuneiform script, because of the fortuitous discovery of bilingual inscriptions. When cuneiform tablets were first discovered in the 18th century, scholars could not decipher them. Then inscriptions found in Iran at the end of the 18th century provided a link: these inscriptions were written in cuneiform and in two other ancient languages, Old Persian and New Elamite – languages that had already been deciphered. It took several decades, but scholars eventually translated the ancient cuneiform script via the more familiar Old Persian language.
Similarly, the hieroglyphic writing of the Egyptians remained a mystery until French troops unearthed the famous Rosetta stone in the late 18th century. The stone carried the same message written in ancient Greek, Egyptian hieroglyphs, and Egyptian hieratic, a simplified form of hieroglyphs. The Rosetta stone thwarted scholars’ efforts for several decades until the early 19th century when several key hieroglyphic phrases were decoded using the Greek inscriptions. Unfortunately, we have no Old European Rosetta stone to chart correspondences between Old European script and the languages that replaced it.
The incursions of Indo-European tribes into Old Europe from the late 5th to the early 3rd millennia B.C. caused a linguistic and cultural discontinuity. These incursions disrupted the Old European sedentary farming lifestyle that had existed for 3,000 years. As the Indo-Europeans encroached on Old Europe from the east, the continent underwent upheavals. These severely affected the Balkans, where the Old European cultures abundantly employed script. The Old European way of life deteriorated rapidly, although pockets of Old European culture remained for several millennia. The new peoples spoke completely different languages belonging to the Indo-European linguistic family. The Old European language or languages, and the script used to write them, declined and eventually vanished.

Question 28: When does the passage suggest that the ancient Egyptian hieroglyphic script was finally deciphered?

21 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

SECTION 3- READING
Questions 26-45: Choose the best answer according to the passage below.

The languages spoken by early Europeans are still shrouded in mystery. There is no linguistic continuity between the languages of Old Europe (a term sometimes used for Europe between 7,000 and 3,000 B.C.) and the languages of the modern world, and we cannot yet translate the Old European script. Scholars have deciphered other ancient languages, such as Sumerian, Akkadian, and Babylonian, which used the cuneiform script, because of the fortuitous discovery of bilingual inscriptions. When cuneiform tablets were first discovered in the 18th century, scholars could not decipher them. Then inscriptions found in Iran at the end of the 18th century provided a link: these inscriptions were written in cuneiform and in two other ancient languages, Old Persian and New Elamite – languages that had already been deciphered. It took several decades, but scholars eventually translated the ancient cuneiform script via the more familiar Old Persian language.
Similarly, the hieroglyphic writing of the Egyptians remained a mystery until French troops unearthed the famous Rosetta stone in the late 18th century. The stone carried the same message written in ancient Greek, Egyptian hieroglyphs, and Egyptian hieratic, a simplified form of hieroglyphs. The Rosetta stone thwarted scholars’ efforts for several decades until the early 19th century when several key hieroglyphic phrases were decoded using the Greek inscriptions. Unfortunately, we have no Old European Rosetta stone to chart correspondences between Old European script and the languages that replaced it.
The incursions of Indo-European tribes into Old Europe from the late 5th to the early 3rd millennia B.C. caused a linguistic and cultural discontinuity. These incursions disrupted the Old European sedentary farming lifestyle that had existed for 3,000 years. As the Indo-Europeans encroached on Old Europe from the east, the continent underwent upheavals. These severely affected the Balkans, where the Old European cultures abundantly employed script. The Old European way of life deteriorated rapidly, although pockets of Old European culture remained for several millennia. The new peoples spoke completely different languages belonging to the Indo-European linguistic family. The Old European language or languages, and the script used to write them, declined and eventually vanished.

 

Question 29: According to the passage, which of the following is TRUE of the Rosetta stone?

22 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

SECTION 3- READING
Questions 26-45: Choose the best answer according to the passage below.

The languages spoken by early Europeans are still shrouded in mystery. There is no linguistic continuity between the languages of Old Europe (a term sometimes used for Europe between 7,000 and 3,000 B.C.) and the languages of the modern world, and we cannot yet translate the Old European script. Scholars have deciphered other ancient languages, such as Sumerian, Akkadian, and Babylonian, which used the cuneiform script, because of the fortuitous discovery of bilingual inscriptions. When cuneiform tablets were first discovered in the 18th century, scholars could not decipher them. Then inscriptions found in Iran at the end of the 18th century provided a link: these inscriptions were written in cuneiform and in two other ancient languages, Old Persian and New Elamite – languages that had already been deciphered. It took several decades, but scholars eventually translated the ancient cuneiform script via the more familiar Old Persian language.
Similarly, the hieroglyphic writing of the Egyptians remained a mystery until French troops unearthed the famous Rosetta stone in the late 18th century. The stone carried the same message written in ancient Greek, Egyptian hieroglyphs, and Egyptian hieratic, a simplified form of hieroglyphs. The Rosetta stone thwarted scholars’ efforts for several decades until the early 19th century when several key hieroglyphic phrases were decoded using the Greek inscriptions. Unfortunately, we have no Old European Rosetta stone to chart correspondences between Old European script and the languages that replaced it.
The incursions of Indo-European tribes into Old Europe from the late 5th to the early 3rd millennia B.C. caused a linguistic and cultural discontinuity. These incursions disrupted the Old European sedentary farming lifestyle that had existed for 3,000 years. As the Indo-Europeans encroached on Old Europe from the east, the continent underwent upheavals. These severely affected the Balkans, where the Old European cultures abundantly employed script. The Old European way of life deteriorated rapidly, although pockets of Old European culture remained for several millennia. The new peoples spoke completely different languages belonging to the Indo-European linguistic family. The Old European language or languages, and the script used to write them, declined and eventually vanished.

 

Question 30:  According to the passage, scholars were able to decipher cuneiform form with the help of _________.

 

23 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

SECTION 3- READING
Questions 26-45: Choose the best answer according to the passage below.

The languages spoken by early Europeans are still shrouded in mystery. There is no linguistic continuity between the languages of Old Europe (a term sometimes used for Europe between 7,000 and 3,000 B.C.) and the languages of the modern world, and we cannot yet translate the Old European script. Scholars have deciphered other ancient languages, such as Sumerian, Akkadian, and Babylonian, which used the cuneiform script, because of the fortuitous discovery of bilingual inscriptions. When cuneiform tablets were first discovered in the 18th century, scholars could not decipher them. Then inscriptions found in Iran at the end of the 18th century provided a link: these inscriptions were written in cuneiform and in two other ancient languages, Old Persian and New Elamite – languages that had already been deciphered. It took several decades, but scholars eventually translated the ancient cuneiform script via the more familiar Old Persian language.
Similarly, the hieroglyphic writing of the Egyptians remained a mystery until French troops unearthed the famous Rosetta stone in the late 18th century. The stone carried the same message written in ancient Greek, Egyptian hieroglyphs, and Egyptian hieratic, a simplified form of hieroglyphs. The Rosetta stone thwarted scholars’ efforts for several decades until the early 19th century when several key hieroglyphic phrases were decoded using the Greek inscriptions. Unfortunately, we have no Old European Rosetta stone to chart correspondences between Old European script and the languages that replaced it.
The incursions of Indo-European tribes into Old Europe from the late 5th to the early 3rd millennia B.C. caused a linguistic and cultural discontinuity. These incursions disrupted the Old European sedentary farming lifestyle that had existed for 3,000 years. As the Indo-Europeans encroached on Old Europe from the east, the continent underwent upheavals. These severely affected the Balkans, where the Old European cultures abundantly employed script. The Old European way of life deteriorated rapidly, although pockets of Old European culture remained for several millennia. The new peoples spoke completely different languages belonging to the Indo-European linguistic family. The Old European language or languages, and the script used to write them, declined and eventually vanished.

 

Question 31:  The word “fortuitous” in the 1st paragraph is closest in meaning to _________.

24 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

SECTION 3- READING
Questions 26-45: Choose the best answer according to the passage below.

The languages spoken by early Europeans are still shrouded in mystery. There is no linguistic continuity between the languages of Old Europe (a term sometimes used for Europe between 7,000 and 3,000 B.C.) and the languages of the modern world, and we cannot yet translate the Old European script. Scholars have deciphered other ancient languages, such as Sumerian, Akkadian, and Babylonian, which used the cuneiform script, because of the fortuitous discovery of bilingual inscriptions. When cuneiform tablets were first discovered in the 18th century, scholars could not decipher them. Then inscriptions found in Iran at the end of the 18th century provided a link: these inscriptions were written in cuneiform and in two other ancient languages, Old Persian and New Elamite – languages that had already been deciphered. It took several decades, but scholars eventually translated the ancient cuneiform script via the more familiar Old Persian language.
Similarly, the hieroglyphic writing of the Egyptians remained a mystery until French troops unearthed the famous Rosetta stone in the late 18th century. The stone carried the same message written in ancient Greek, Egyptian hieroglyphs, and Egyptian hieratic, a simplified form of hieroglyphs. The Rosetta stone thwarted scholars’ efforts for several decades until the early 19th century when several key hieroglyphic phrases were decoded using the Greek inscriptions. Unfortunately, we have no Old European Rosetta stone to chart correspondences between Old European script and the languages that replaced it.
The incursions of Indo-European tribes into Old Europe from the late 5th to the early 3rd millennia B.C. caused a linguistic and cultural discontinuity. These incursions disrupted the Old European sedentary farming lifestyle that had existed for 3,000 years. As the Indo-Europeans encroached on Old Europe from the east, the continent underwent upheavals. These severely affected the Balkans, where the Old European cultures abundantly employed script. The Old European way of life deteriorated rapidly, although pockets of Old European culture remained for several millennia. The new peoples spoke completely different languages belonging to the Indo-European linguistic family. The Old European language or languages, and the script used to write them, declined and eventually vanished.

 

Question 32:The word “them” in the 1st paragraph refers to _________.

25 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

SECTION 3- READING
Questions 26-45: Choose the best answer according to the passage below.

The languages spoken by early Europeans are still shrouded in mystery. There is no linguistic continuity between the languages of Old Europe (a term sometimes used for Europe between 7,000 and 3,000 B.C.) and the languages of the modern world, and we cannot yet translate the Old European script. Scholars have deciphered other ancient languages, such as Sumerian, Akkadian, and Babylonian, which used the cuneiform script, because of the fortuitous discovery of bilingual inscriptions. When cuneiform tablets were first discovered in the 18th century, scholars could not decipher them. Then inscriptions found in Iran at the end of the 18th century provided a link: these inscriptions were written in cuneiform and in two other ancient languages, Old Persian and New Elamite – languages that had already been deciphered. It took several decades, but scholars eventually translated the ancient cuneiform script via the more familiar Old Persian language.
Similarly, the hieroglyphic writing of the Egyptians remained a mystery until French troops unearthed the famous Rosetta stone in the late 18th century. The stone carried the same message written in ancient Greek, Egyptian hieroglyphs, and Egyptian hieratic, a simplified form of hieroglyphs. The Rosetta stone thwarted scholars’ efforts for several decades until the early 19th century when several key hieroglyphic phrases were decoded using the Greek inscriptions. Unfortunately, we have no Old European Rosetta stone to chart correspondences between Old European script and the languages that replaced it.
The incursions of Indo-European tribes into Old Europe from the late 5th to the early 3rd millennia B.C. caused a linguistic and cultural discontinuity. These incursions disrupted the Old European sedentary farming lifestyle that had existed for 3,000 years. As the Indo-Europeans encroached on Old Europe from the east, the continent underwent upheavals. These severely affected the Balkans, where the Old European cultures abundantly employed script. The Old European way of life deteriorated rapidly, although pockets of Old European culture remained for several millennia. The new peoples spoke completely different languages belonging to the Indo-European linguistic family. The Old European language or languages, and the script used to write them, declined and eventually vanished.

 

Question 33: The word “thwarted” in the 2nd paragraph is closest in meaning to

26 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

SECTION 3- READING
Questions 26-45: Choose the best answer according to the passage below.

The languages spoken by early Europeans are still shrouded in mystery. There is no linguistic continuity between the languages of Old Europe (a term sometimes used for Europe between 7,000 and 3,000 B.C.) and the languages of the modern world, and we cannot yet translate the Old European script. Scholars have deciphered other ancient languages, such as Sumerian, Akkadian, and Babylonian, which used the cuneiform script, because of the fortuitous discovery of bilingual inscriptions. When cuneiform tablets were first discovered in the 18th century, scholars could not decipher them. Then inscriptions found in Iran at the end of the 18th century provided a link: these inscriptions were written in cuneiform and in two other ancient languages, Old Persian and New Elamite – languages that had already been deciphered. It took several decades, but scholars eventually translated the ancient cuneiform script via the more familiar Old Persian language.
Similarly, the hieroglyphic writing of the Egyptians remained a mystery until French troops unearthed the famous Rosetta stone in the late 18th century. The stone carried the same message written in ancient Greek, Egyptian hieroglyphs, and Egyptian hieratic, a simplified form of hieroglyphs. The Rosetta stone thwarted scholars’ efforts for several decades until the early 19th century when several key hieroglyphic phrases were decoded using the Greek inscriptions. Unfortunately, we have no Old European Rosetta stone to chart correspondences between Old European script and the languages that replaced it.
The incursions of Indo-European tribes into Old Europe from the late 5th to the early 3rd millennia B.C. caused a linguistic and cultural discontinuity. These incursions disrupted the Old European sedentary farming lifestyle that had existed for 3,000 years. As the Indo-Europeans encroached on Old Europe from the east, the continent underwent upheavals. These severely affected the Balkans, where the Old European cultures abundantly employed script. The Old European way of life deteriorated rapidly, although pockets of Old European culture remained for several millennia. The new peoples spoke completely different languages belonging to the Indo-European linguistic family. The Old European language or languages, and the script used to write them, declined and eventually vanished.

 

Question 34:According to the passage, Indo-European incursions caused the Old European population to ________.       

27 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

SECTION 3- READING
Questions 26-45: Choose the best answer according to the passage below.

The languages spoken by early Europeans are still shrouded in mystery. There is no linguistic continuity between the languages of Old Europe (a term sometimes used for Europe between 7,000 and 3,000 B.C.) and the languages of the modern world, and we cannot yet translate the Old European script. Scholars have deciphered other ancient languages, such as Sumerian, Akkadian, and Babylonian, which used the cuneiform script, because of the fortuitous discovery of bilingual inscriptions. When cuneiform tablets were first discovered in the 18th century, scholars could not decipher them. Then inscriptions found in Iran at the end of the 18th century provided a link: these inscriptions were written in cuneiform and in two other ancient languages, Old Persian and New Elamite – languages that had already been deciphered. It took several decades, but scholars eventually translated the ancient cuneiform script via the more familiar Old Persian language.
Similarly, the hieroglyphic writing of the Egyptians remained a mystery until French troops unearthed the famous Rosetta stone in the late 18th century. The stone carried the same message written in ancient Greek, Egyptian hieroglyphs, and Egyptian hieratic, a simplified form of hieroglyphs. The Rosetta stone thwarted scholars’ efforts for several decades until the early 19th century when several key hieroglyphic phrases were decoded using the Greek inscriptions. Unfortunately, we have no Old European Rosetta stone to chart correspondences between Old European script and the languages that replaced it.
The incursions of Indo-European tribes into Old Europe from the late 5th to the early 3rd millennia B.C. caused a linguistic and cultural discontinuity. These incursions disrupted the Old European sedentary farming lifestyle that had existed for 3,000 years. As the Indo-Europeans encroached on Old Europe from the east, the continent underwent upheavals. These severely affected the Balkans, where the Old European cultures abundantly employed script. The Old European way of life deteriorated rapidly, although pockets of Old European culture remained for several millennia. The new peoples spoke completely different languages belonging to the Indo-European linguistic family. The Old European language or languages, and the script used to write them, declined and eventually vanished.

 

Question 35. The author mentions the Balkans in the passage in order to explain why _________.

28 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Read the following passage and mark the letter A, B, C, or D on your answer sheet to indicate the correct answer to each of the questions from 36  to 45.

Industrialization came to the United State after 1790 as North American entrepreneurs increased productivity by reorganizing work and building factories. These innovations in manufacturing boosted output and living standards to an unprecedented extent; the average per capita wealth increased by nearly 1 percent per year – 30 percent over the course of a generation. Goods that had once been luxury items became part of everyday life.
            The impressive gain in output stemmed primarily from the way in which workers made goods, since the 1790s, North American entrepreneurs – even without technological improvements – had broadened the scope of the outwork system that mace manufacturing more efficient by distributing materials to a succession of workers who each performed a single step of the production process. For example, during the 1820s and 1830's the shoe industry greatly expanded the scale and extent of my outwork system. Tens of thousands of rural women paid according to the amount they produced, fabricated the "uppers" of shoes, which were bound to the soles by wage-earning journeymen shoemakers in dozens of Massachusetts towns, whereas previously journeymen would have made the enduring shoe. This system of production made the employer a powerful "shoe boss" and eroded workers' control over the pace and conditions of labor. However, it also dramatically increased the output of shoes while cutting their price.
            For tasks that were not suited to the outwork system, entrepreneurs created an even more important new organization, the modem factory, which used power-driven machines and assembly-line techniques to turn out large quantities of well-made goods. As early as 1782 the prolific Delaware inventor Oliver Evans had built a highly automated, laborsaving flour mill driven by water power. His machinery lifted the grain to the top of the mill, cleaned it as it fell into containers known as hoppers, ground the grain into flour, and then conveyed the flour back to the top of the mill to allow it to cool as it descended into barrels. Subsequently, manufacturers made use of new improved stationary steam engines to power their mills. This new technology-enabled them to build factories in the nation's largest cities, taking advantage of urban concentrations of inexpensive labor, good transportation networks, and eager customers.

 

Question 36. What is the passage mainly about?

29 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Read the following passage and mark the letter A, B, C, or D on your answer sheet to indicate the correct answer to each of the questions from 36  to 45.

Industrialization came to the United State after 1790 as North American entrepreneurs increased productivity by reorganizing work and building factories. These innovations in manufacturing boosted output and living standards to an unprecedented extent; the average per capita wealth increased by nearly 1 percent per year – 30 percent over the course of a generation. Goods that had once been luxury items became part of everyday life.
            The impressive gain in output stemmed primarily from the way in which workers made goods, since the 1790s, North American entrepreneurs – even without technological improvements – had broadened the scope of the outwork system that mace manufacturing more efficient by distributing materials to a succession of workers who each performed a single step of the production process. For example, during the 1820s and 1830's the shoe industry greatly expanded the scale and extent of my outwork system. Tens of thousands of rural women paid according to the amount they produced, fabricated the "uppers" of shoes, which were bound to the soles by wage-earning journeymen shoemakers in dozens of Massachusetts towns, whereas previously journeymen would have made the enduring shoe. This system of production made the employer a powerful "shoe boss" and eroded workers' control over the pace and conditions of labor. However, it also dramatically increased the output of shoes while cutting their price.
            For tasks that were not suited to the outwork system, entrepreneurs created an even more important new organization, the modem factory, which used power-driven machines and assembly-line techniques to turn out large quantities of well-made goods. As early as 1782 the prolific Delaware inventor Oliver Evans had built a highly automated, laborsaving flour mill driven by water power. His machinery lifted the grain to the top of the mill, cleaned it as it fell into containers known as hoppers, ground the grain into flour, and then conveyed the flour back to the top of the mill to allow it to cool as it descended into barrels. Subsequently, manufacturers made use of new improved stationary steam engines to power their mills. This new technology-enabled them to build factories in the nation's largest cities, taking advantage of urban concentrations of inexpensive labor, good transportation networks, and eager customers.

 

Question 37. The word "boosted"  is closest in meaning to

30 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Read the following passage and mark the letter A, B, C, or D on your answer sheet to indicate the correct answer to each of the questions from 36  to 45.

Industrialization came to the United State after 1790 as North American entrepreneurs increased productivity by reorganizing work and building factories. These innovations in manufacturing boosted output and living standards to an unprecedented extent; the average per capita wealth increased by nearly 1 percent per year – 30 percent over the course of a generation. Goods that had once been luxury items became part of everyday life.
            The impressive gain in output stemmed primarily from the way in which workers made goods, since the 1790s, North American entrepreneurs – even without technological improvements – had broadened the scope of the outwork system that mace manufacturing more efficient by distributing materials to a succession of workers who each performed a single step of the production process. For example, during the 1820s and 1830's the shoe industry greatly expanded the scale and extent of my outwork system. Tens of thousands of rural women paid according to the amount they produced, fabricated the "uppers" of shoes, which were bound to the soles by wage-earning journeymen shoemakers in dozens of Massachusetts towns, whereas previously journeymen would have made the enduring shoe. This system of production made the employer a powerful "shoe boss" and eroded workers' control over the pace and conditions of labor. However, it also dramatically increased the output of shoes while cutting their price.
            For tasks that were not suited to the outwork system, entrepreneurs created an even more important new organization, the modem factory, which used power-driven machines and assembly-line techniques to turn out large quantities of well-made goods. As early as 1782 the prolific Delaware inventor Oliver Evans had built a highly automated, laborsaving flour mill driven by water power. His machinery lifted the grain to the top of the mill, cleaned it as it fell into containers known as hoppers, ground the grain into flour, and then conveyed the flour back to the top of the mill to allow it to cool as it descended into barrels. Subsequently, manufacturers made use of new improved stationary steam engines to power their mills. This new technology-enabled them to build factories in the nation's largest cities, taking advantage of urban concentrations of inexpensive labor, good transportation networks, and eager customers.

 

Question 38. The word "scope"  is closest in meaning to

 

 

31 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Read the following passage and mark the letter A, B, C, or D on your answer sheet to indicate the correct answer to each of the questions from 36  to 45.

Industrialization came to the United State after 1790 as North American entrepreneurs increased productivity by reorganizing work and building factories. These innovations in manufacturing boosted output and living standards to an unprecedented extent; the average per capita wealth increased by nearly 1 percent per year – 30 percent over the course of a generation. Goods that had once been luxury items became part of everyday life.
            The impressive gain in output stemmed primarily from the way in which workers made goods, since the 1790s, North American entrepreneurs – even without technological improvements – had broadened the scope of the outwork system that mace manufacturing more efficient by distributing materials to a succession of workers who each performed a single step of the production process. For example, during the 1820s and 1830's the shoe industry greatly expanded the scale and extent of my outwork system. Tens of thousands of rural women paid according to the amount they produced, fabricated the "uppers" of shoes, which were bound to the soles by wage-earning journeymen shoemakers in dozens of Massachusetts towns, whereas previously journeymen would have made the enduring shoe. This system of production made the employer a powerful "shoe boss" and eroded workers' control over the pace and conditions of labor. However, it also dramatically increased the output of shoes while cutting their price.
            For tasks that were not suited to the outwork system, entrepreneurs created an even more important new organization, the modem factory, which used power-driven machines and assembly-line techniques to turn out large quantities of well-made goods. As early as 1782 the prolific Delaware inventor Oliver Evans had built a highly automated, laborsaving flour mill driven by water power. His machinery lifted the grain to the top of the mill, cleaned it as it fell into containers known as hoppers, ground the grain into flour, and then conveyed the flour back to the top of the mill to allow it to cool as it descended into barrels. Subsequently, manufacturers made use of new improved stationary steam engines to power their mills. This new technology-enabled them to build factories in the nation's largest cities, taking advantage of urban concentrations of inexpensive labor, good transportation networks, and eager customers.

 

Question 39. The author mentions the shoe industry in the second paragraph to provide an example of how.

 

32 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Read the following passage and mark the letter A, B, C, or D on your answer sheet to indicate the correct answer to each of the questions from 36  to 45.

Industrialization came to the United State after 1790 as North American entrepreneurs increased productivity by reorganizing work and building factories. These innovations in manufacturing boosted output and living standards to an unprecedented extent; the average per capita wealth increased by nearly 1 percent per year – 30 percent over the course of a generation. Goods that had once been luxury items became part of everyday life.
            The impressive gain in output stemmed primarily from the way in which workers made goods, since the 1790s, North American entrepreneurs – even without technological improvements – had broadened the scope of the outwork system that mace manufacturing more efficient by distributing materials to a succession of workers who each performed a single step of the production process. For example, during the 1820s and 1830's the shoe industry greatly expanded the scale and extent of my outwork system. Tens of thousands of rural women paid according to the amount they produced, fabricated the "uppers" of shoes, which were bound to the soles by wage-earning journeymen shoemakers in dozens of Massachusetts towns, whereas previously journeymen would have made the enduring shoe. This system of production made the employer a powerful "shoe boss" and eroded workers' control over the pace and conditions of labor. However, it also dramatically increased the output of shoes while cutting their price.
            For tasks that were not suited to the outwork system, entrepreneurs created an even more important new organization, the modem factory, which used power-driven machines and assembly-line techniques to turn out large quantities of well-made goods. As early as 1782 the prolific Delaware inventor Oliver Evans had built a highly automated, laborsaving flour mill driven by water power. His machinery lifted the grain to the top of the mill, cleaned it as it fell into containers known as hoppers, ground the grain into flour, and then conveyed the flour back to the top of the mill to allow it to cool as it descended into barrels. Subsequently, manufacturers made use of new improved stationary steam engines to power their mills. This new technology-enabled them to build factories in the nation's largest cities, taking advantage of urban concentrations of inexpensive labor, good transportation networks, and eager customers.

 

Question 40. All of the following are mentioned as effects of changes in the shoe industry during the 1820s and 1830's EXCEPT

33 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Read the following passage and mark the letter A, B, C, or D on your answer sheet to indicate the correct answer to each of the questions from 36  to 45.

Industrialization came to the United State after 1790 as North American entrepreneurs increased productivity by reorganizing work and building factories. These innovations in manufacturing boosted output and living standards to an unprecedented extent; the average per capita wealth increased by nearly 1 percent per year – 30 percent over the course of a generation. Goods that had once been luxury items became part of everyday life.
            The impressive gain in output stemmed primarily from the way in which workers made goods, since the 1790s, North American entrepreneurs – even without technological improvements – had broadened the scope of the outwork system that mace manufacturing more efficient by distributing materials to a succession of workers who each performed a single step of the production process. For example, during the 1820s and 1830's the shoe industry greatly expanded the scale and extent of my outwork system. Tens of thousands of rural women paid according to the amount they produced, fabricated the "uppers" of shoes, which were bound to the soles by wage-earning journeymen shoemakers in dozens of Massachusetts towns, whereas previously journeymen would have made the enduring shoe. This system of production made the employer a powerful "shoe boss" and eroded workers' control over the pace and conditions of labor. However, it also dramatically increased the output of shoes while cutting their price.
            For tasks that were not suited to the outwork system, entrepreneurs created an even more important new organization, the modem factory, which used power-driven machines and assembly-line techniques to turn out large quantities of well-made goods. As early as 1782 the prolific Delaware inventor Oliver Evans had built a highly automated, laborsaving flour mill driven by water power. His machinery lifted the grain to the top of the mill, cleaned it as it fell into containers known as hoppers, ground the grain into flour, and then conveyed the flour back to the top of the mill to allow it to cool as it descended into barrels. Subsequently, manufacturers made use of new improved stationary steam engines to power their mills. This new technology-enabled them to build factories in the nation's largest cities, taking advantage of urban concentrations of inexpensive labor, good transportation networks, and eager customers.

 

Question 41. All of the following are true of the outwork system EXCEPT

34 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Read the following passage and mark the letter A, B, C, or D on your answer sheet to indicate the correct answer to each of the questions from 36  to 45.

Industrialization came to the United State after 1790 as North American entrepreneurs increased productivity by reorganizing work and building factories. These innovations in manufacturing boosted output and living standards to an unprecedented extent; the average per capita wealth increased by nearly 1 percent per year – 30 percent over the course of a generation. Goods that had once been luxury items became part of everyday life.
            The impressive gain in output stemmed primarily from the way in which workers made goods, since the 1790s, North American entrepreneurs – even without technological improvements – had broadened the scope of the outwork system that mace manufacturing more efficient by distributing materials to a succession of workers who each performed a single step of the production process. For example, during the 1820s and 1830's the shoe industry greatly expanded the scale and extent of my outwork system. Tens of thousands of rural women paid according to the amount they produced, fabricated the "uppers" of shoes, which were bound to the soles by wage-earning journeymen shoemakers in dozens of Massachusetts towns, whereas previously journeymen would have made the enduring shoe. This system of production made the employer a powerful "shoe boss" and eroded workers' control over the pace and conditions of labor. However, it also dramatically increased the output of shoes while cutting their price.
            For tasks that were not suited to the outwork system, entrepreneurs created an even more important new organization, the modem factory, which used power-driven machines and assembly-line techniques to turn out large quantities of well-made goods. As early as 1782 the prolific Delaware inventor Oliver Evans had built a highly automated, laborsaving flour mill driven by water power. His machinery lifted the grain to the top of the mill, cleaned it as it fell into containers known as hoppers, ground the grain into flour, and then conveyed the flour back to the top of the mill to allow it to cool as it descended into barrels. Subsequently, manufacturers made use of new improved stationary steam engines to power their mills. This new technology-enabled them to build factories in the nation's largest cities, taking advantage of urban concentrations of inexpensive labor, good transportation networks, and eager customers.

 

Question 42. The word "prolific"  is closest in meaning to

 

35 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Read the following passage and mark the letter A, B, C, or D on your answer sheet to indicate the correct answer to each of the questions from 36  to 45.

Industrialization came to the United State after 1790 as North American entrepreneurs increased productivity by reorganizing work and building factories. These innovations in manufacturing boosted output and living standards to an unprecedented extent; the average per capita wealth increased by nearly 1 percent per year – 30 percent over the course of a generation. Goods that had once been luxury items became part of everyday life.
            The impressive gain in output stemmed primarily from the way in which workers made goods, since the 1790s, North American entrepreneurs – even without technological improvements – had broadened the scope of the outwork system that mace manufacturing more efficient by distributing materials to a succession of workers who each performed a single step of the production process. For example, during the 1820s and 1830's the shoe industry greatly expanded the scale and extent of my outwork system. Tens of thousands of rural women paid according to the amount they produced, fabricated the "uppers" of shoes, which were bound to the soles by wage-earning journeymen shoemakers in dozens of Massachusetts towns, whereas previously journeymen would have made the enduring shoe. This system of production made the employer a powerful "shoe boss" and eroded workers' control over the pace and conditions of labor. However, it also dramatically increased the output of shoes while cutting their price.
            For tasks that were not suited to the outwork system, entrepreneurs created an even more important new organization, the modem factory, which used power-driven machines and assembly-line techniques to turn out large quantities of well-made goods. As early as 1782 the prolific Delaware inventor Oliver Evans had built a highly automated, laborsaving flour mill driven by water power. His machinery lifted the grain to the top of the mill, cleaned it as it fell into containers known as hoppers, ground the grain into flour, and then conveyed the flour back to the top of the mill to allow it to cool as it descended into barrels. Subsequently, manufacturers made use of new improved stationary steam engines to power their mills. This new technology-enabled them to build factories in the nation's largest cities, taking advantage of urban concentrations of inexpensive labor, good transportation networks, and eager customers.

 

Question 43. According to the passage, how did later mills differ from the mill built by Oliver Evans?

36 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Read the following passage and mark the letter A, B, C, or D on your answer sheet to indicate the correct answer to each of the questions from 36  to 45.

Industrialization came to the United State after 1790 as North American entrepreneurs increased productivity by reorganizing work and building factories. These innovations in manufacturing boosted output and living standards to an unprecedented extent; the average per capita wealth increased by nearly 1 percent per year – 30 percent over the course of a generation. Goods that had once been luxury items became part of everyday life.
            The impressive gain in output stemmed primarily from the way in which workers made goods, since the 1790s, North American entrepreneurs – even without technological improvements – had broadened the scope of the outwork system that mace manufacturing more efficient by distributing materials to a succession of workers who each performed a single step of the production process. For example, during the 1820s and 1830's the shoe industry greatly expanded the scale and extent of my outwork system. Tens of thousands of rural women paid according to the amount they produced, fabricated the "uppers" of shoes, which were bound to the soles by wage-earning journeymen shoemakers in dozens of Massachusetts towns, whereas previously journeymen would have made the enduring shoe. This system of production made the employer a powerful "shoe boss" and eroded workers' control over the pace and conditions of labor. However, it also dramatically increased the output of shoes while cutting their price.
            For tasks that were not suited to the outwork system, entrepreneurs created an even more important new organization, the modem factory, which used power-driven machines and assembly-line techniques to turn out large quantities of well-made goods. As early as 1782 the prolific Delaware inventor Oliver Evans had built a highly automated, laborsaving flour mill driven by water power. His machinery lifted the grain to the top of the mill, cleaned it as it fell into containers known as hoppers, ground the grain into flour, and then conveyed the flour back to the top of the mill to allow it to cool as it descended into barrels. Subsequently, manufacturers made use of new improved stationary steam engines to power their mills. This new technology-enabled them to build factories in the nation's largest cities, taking advantage of urban concentrations of inexpensive labor, good transportation networks, and eager customers.

 

Question 44. The passage mentions which of the following as a result of improvements in factory machinery?

37 / 37

Kategori: BAU Proficiency Test

Read the following passage and mark the letter A, B, C, or D on your answer sheet to indicate the correct answer to each of the questions from 36  to 45.
 
            Industrialization came to the United State after 1790 as North American entrepreneurs increased productivity by reorganizing work and building factories. These innovations in manufacturing boosted output and living standards to an unprecedented extent; the average per capita wealth increased by nearly 1 percent per year – 30 percent over the course of a generation. Goods that had once been luxury items became part of everyday life.
            The impressive gain in output stemmed primarily from the way in which workers made goods, since the 1790s, North American entrepreneurs – even without technological improvements – had broadened the scope of the outwork system that mace manufacturing more efficient by distributing materials to a succession of workers who each performed a single step of the production process. For example, during the 1820s and 1830's the shoe industry greatly expanded the scale and extent of my outwork system. Tens of thousands of rural women paid according to the amount they produced, fabricated the "uppers" of shoes, which were bound to the soles by wage-earning journeymen shoemakers in dozens of Massachusetts towns, whereas previously journeymen would have made the enduring shoe. This system of production made the employer a powerful "shoe boss" and eroded workers' control over the pace and conditions of labor. However, it also dramatically increased the output of shoes while cutting their price.
            For tasks that were not suited to the outwork system, entrepreneurs created an even more important new organization, the modem factory, which used power-driven machines and assembly-line techniques to turn out large quantities of well-made goods. As early as 1782 the prolific Delaware inventor Oliver Evans had built a highly automated, laborsaving flour mill driven by water power. His machinery lifted the grain to the top of the mill, cleaned it as it fell into containers known as hoppers, ground the grain into flour, and then conveyed the flour back to the top of the mill to allow it to cool as it descended into barrels. Subsequently, manufacturers made use of new improved stationary steam engines to power their mills. This new technology-enabled them to build factories in the nation's largest cities, taking advantage of urban concentrations of inexpensive labor, good transportation networks, and eager customers.

 

Question 45. The word "eager"  is closest in meaning to

error: Tüm hakları saklıdır