BULATS Sınavından W.O.L.A. ile istediğiniz skoru elde edeceksiniz! W.O.L.A. ile BULATS sınavı için, siz de bizimle başaranlar arasında yerinizi alın!

BULATS SINAVI PROGRAMIMIZ

– BULATS SINAV SİSTEMİNE ÖZEL EĞİTİM
– BULATS SINAV BÖLÜMLERİNE YÖNELİK ÖZEL SINAV PROGRAMI
– BULATS SINAVINA YÖNELİK HAZIRLANMIŞ ÇOK SAYIDA ÇALIŞMA
– BULATS TECRUBESİ OLAN EĞİTMENLER
– KİŞİYE ÖZEL WRITING EĞİTİMİ
– W.O.L.A. eğitim materyalleri kullanılmaktadır.

* Tüm eğitmenlerimiz BULATS sınavı eğitiminde uzman ve tecrübeli akademisyenlerdir
* Kursumuzda bulunan geniş arşivimiz sınav materyalleri ile öğrencilerimizin hizmetindedir.

Ana sayfa » BULATS

BULATS 

BULATS iş, sanayi ve ticaret için İngilizce dil becerilerini ölçen ve birçok ülkede iş alımlarında adaylardan dil seviyelerini tespit etmeleri için istenilen bir referanstır.Cambridge Üniversitesi ESOL birimi tarafından hazırlanan test dünyadaki yetkili sınav merkezleri tarafından uygulanmaktadır.İş gereği sürekli olarak yabancı dilde yazışmalar, sunumlar, telefon görüşmeleri ve yüz yüze görüşmelerde bulunma gereği olan pozisyonlarda etkili ve doğru İngilizce kullanımı son derece önemlidir. Gerek firmanın kendi gelişimi, gerekse çalışanların kariyer hedeflerinde düzey belirleme ve buna göre bir yönelim sağlama açısından BULATS oldukça işlevsel bir hizmet sunduğundan dünya çapında yaygın olarak itibar görür ve talep edilir.

BULATS

BULATS, şirketlerin iş dünyasında daha rekabetçi hale gelmelerine, uluslararası iş ortamlarında etkili iletişim kurabilen gelişmiş İngilizce becerileri ile bir işgücü yaratmalarına yardımcı olur.

Sınav, şirket çalışanlarına yöneliktir ve görev tanımları, ürün detayları ve şirket bilgileri, iş seyahatleri, yazışmalar ve raporlamalar, planlama, müşteri yönetimi, sunum hazırlama ve yönetim gibi başlıklarda yabancı dilin etkili kullanımını ölçer.

Bu sınav sayesinde şirketler herhangi bir pozisyona başvuran adayların dil yeteneklerini ölçerek daha verimli bir şekilde işe alım süreci gerçekleştirip, işgücünün güçlü ve zayıf yönlerini bilerek, eğitim ihtiyaçlarını hızlı ve ekonomik bir şekilde belirler.

Açılımı “The Business Language Testing Service” olan BULATS, işletme ve kurumlar için oluşturulmuş dil düzeyini ölçme sınavıdır. Avrupa Topluluğu ve ALTE (The Association of Language Testers in Europe) tarafından kabul edilmektedir. Sınav çalışanların dil düzeylerini güvenilir bir şekilde ölçmek isteyen işletmeler için tasarlanmıştır. Koşulları bakımından esnek bir sınavdır; şirketlerin seçeceği herhangi bir zamanda yapılabilir, sınav bitiminden sonraki birkaç dakika içerisinde ayrıntılı bir şekilde sınav sonuçları ve adayların İngilizce yeterlilikleriyle ilgili bilgi edinilebilir.

BULATS

Sınav ayrı ayrı veya beraber girilebilen birkaç testten oluşur. BULATS sınavı 2 şekilde yapılmaktadır. Bilgisayar destekli sınav, kâğıt üzerinde düzenlenen standart sınava göre çok daha kısa bir sürede (sınavdan hemen sonra) sonuç vermektedir. Standart BULATS Testi, tüm dilbilgisinin test edilmesidir.

Soruların zorluk derecesini verilen cevaplara göre ayarlayan bilgisayar destekli sınav 60-70 dakika civarında sürerken, kâğıt üzerinde yapılan sınav 110 dakika sürmektedir. Bu süreler içinde kişinin dinleme ve okuma becerileri ile kelime dağarcığı ve gramer bilgisi değerlendirilmektedir.

BULATS Konuşma Testi

adayla birebir mülakat yapılarak konuşma yeteneğinin test edilmesidir. Yazılı Test, yazım yeteneğinin test edilmesidir. Konuşma Testi, adayla birebir mülakat yapılarak konuşma yeteneğinin test edilmesidir. Yazılı Test, yazım yeteneğinin test edilmesidir. Yazma becerisinin değerlendirilmesi için 15 ve 30 dakikalık 2 farklı konu hakkında uygulama yaptırılırken, konuşma becerisinin değerlendirilmesinde ise 4’er dakikalık 3 farklı konunun uygulaması yapılmaktadır.

Sınav testleri sunum yapabilme, iş diyalogları, telefonda mesaj bırakabilme, raporlama, planlama, müşteri hizmetleri, yönetim ve pazarlama, şirketler ve ürünler, meslek tanıtımı gibi iş hayatında kullanılan İngilizceyi kapsamaktadır.

W.O.L.A’DA BULATS

W.O.L.A. olarak alanında uzman eğitmenlerimiz ve gelişmiş eğitim yöntemlerimiz sayesinde, yılların tecrübesinden aldığımız destekle adaylarımızı bu sınava en uygun şekilde hazırlıyor, bireysel gelişim planları yaparak en sağlıklı ve kalıcı yollarla kişilerin yabancı dil kullanımını ihtiyaçları doğrultusunda geliştiriyoruz.

Adayın başvuracağı şirket ve pozisyona göre bir eğitim planı düzenleyip, dil becerilerini geliştirmek için gerekli materyalleri sağlayıp, adayı iş dünyasına uzman eğitmenler aracılığıyla hazırlıyoruz.

BULATS SINAVI

Türkiye’de işe kabul konusunda BULATS sınavı ile TOEFL – IELTS sınavlarının pek de farkı yoktur. Sadece başvuru yaptığınız kurumun talebi doğrultusunda gireceğiniz sınav direkt BULATS olabiliyor.

Sınav (Business Language Testing Service); Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanan, adından da anlaşılacağı üzere academic/business İngilizce seviyenizi ölçen, uluslararası geçerliliği olan ve çoğu kurum tarafından en çok tercih edilen, İngilizce yeterlilik seviyenizi ölçen bir sınav türüdür.

BULATS yılın belirli dönemlerinde yaklaşık 130 ülkede uygulanmakta olan bir sınavdır. Sınavın diğer sınavlardan en büyük farkı ise, daha çok iş dünyasına yönelik olmasıdır. Bu sınav aynı zamanda, Goethe Institut (Almanca), Cambridge ESOL (İngilizce) The Alliance Française (Fransızca) ve Universidad de Salamanca (İspanyolca) tarafından aynı standartlarda geliştirilmiş bir sınavdır. Özellikle kurumsal firmalar, çalışanlarının İngilizce seviyelerini BULATS sınavı ile ölçmeyi tercih ederler.

BULATS Sınavı Seviyeleri

BULATS sınavından alacağınız puana göre seviyeniz aşağıdaki şekilde olur:

C2 BULATS Score: 90-100
C1 BULATS Score: 75-89
B2 BULATS Score: 60-74
B1 BULATS Score: 40-59
A2 BULATS Score: 20-39
A1 BULATS Score: 10-19
Pre-A1 BULATS Score: 0-9

* B2 ve üzeri puan almanız gerekiyor.

BULATS sınavı seviyesi, İngilizce seviyeniz hangi düzeyde olursa olsun, ALTE (Avrupa Dil Testleri Birliği) tarafından standart haline getirilmiş 6 basamak üzerinden değerlendirilir. 0’dan 5’e kadar uzanan seviye belirleme ölçütü, A1’den C2’ye kadar uzanan seviye ile eşdeğerdir.

Cambridge Üniversitesi tarafından 2 yıl süren araştırmalar sonucunda oluşturulmuştur ve WSE – ALTE – CEFR – BULATS skorlarının birbirleri ile uyumları ise aşağıdaki şekildedir:

CEFR ALTE BULATS WSE
A1 (Breakthrough) Breakthrough 0 – 19 Waystage 2
A2 (Waystage) Level 1 20 – 39 Upper Waystage 2
B1 (Threshold) Level 2 40 – 59 Threshold 1 -2
B2 (Vantage) Level 3 60 – 74 Milestone 2
C1 (O. Proficiency) Level 4 75 – 89 Mastery 2 ve üstü
BULATS TOEIC L/R TOEIC S/W TOEFL IBT
 0 – 19  69  40  –
 20 – 39  112 80
 40 – 59  275 120 57 – 86
 60 – 74  392 155 87 – 109
 75 – 89  490 (Dinleme) 200 110 – 120

BULATS Sınavı Geçerliliği

İngilizce seviyeniz, yıllar geçtikçe azalma eğiliminde olabilir. Bu nedenle de BULATS sınavı sonuçlarınız, dil becerileriniz aynı kaldığı sürece geçerlidir. Genel kural ise, BULATS sınavı sonucunuzun üzerinden 2 yıldan fazla süre geçtiyse eğer, şirketler tarafından İngilizce seviyeniz tekrar ölçülmek istenebilir.

BULATS Nasıl Bir Sınavdır?

BULATS sınavı, toplamda 3 ana başlıkta İngilizce seviyenizi değerlendirir. Ayrıca sınavı, bir öğretmenle bire – bir şekilde karşılıklı olarak yapabileceğiniz gibi, tamamen çevrimiçi da yapabilirsiniz.

1.Okuma ve Dinleme Testi
2.Konuşma Testi
3.Yazma Testi

Her test, sizin ihtiyacınıza göre ayrı ayrı ücret ödeyerek hazırlanabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Türkiye’de genel olarak kurumlar ilk 2 test tipi olan Okuma-Dinleme ve Konuşma testlerinden en az 60 puan (B2 seviyesi) almanızı talep etmektedir.

Sınav Soruları – Sınavın İçeriği

1-Online Okuma ve Dinleme Testi: BULATS online okuma ve dinleme testi, toplamda 60 dakika süren bir testtir. Sizlerin okuduğunuzu anlama, dinlediğiniz sorulara mantıklı cevapları seçme ve kelime dağarcığınızın ne kadar geniş olduğu gibi ölçütler üzerinden ilerler. Bu sınav süresi boyunca 2 bölüme ayrılmış şekilde sorular karşınıza çıkacaktır. Sınav sürenizin bitiminde ise bilgisayar ekranından anında sonucunuzu görebilirsiniz.

2-Online Konuşma Testi: BULATS online konuşma testi ise, 15 dakika süren bir testtir. Bilgisayar önünde size belirli süreler içinde bazı sorular sesli olarak sorulur ve size verilen süre içerisinde bu soruları mikrofon aracılığıyla yanıtlamanız istenir. Bazı sorular için birer dakika yanıt süreniz varken, bazı sorular için yirmişer saniye gibi süreler tanınır. Sorulan sorular ise; bir ürünü satın alma ya da satma, iş yerindeki bazı durumlarda nasıl davranmanız gerektiği, insan kaynakları, iş yerindeki eğitimlerdeki rolünüz, belirli bir konudaki pazarlama stratejiniz gibi çok kapsamlı sorular halinde sorulabilmektedir. Konuşma sınavının sonuçları, Cambridge Üniversitesi tarafından değerlendirildiği için, sonucunuzu öğrenmek için yaklaşık 1 hafta beklemek durumundasınız. Konuşma sınavı toplamda beş ana başlık altında toparlanmıştır:

1. Kendini tanıtma: Kendiniz ile ilgili adınız, nereden geldiğiniz, gelecek planlarınız, çalıştığınız şirket vs. gibi 8 soru size yöneltilmektedir.
2. Cümle okuma: Bu bölümde size yine 8 tane uzun İngilizce cümleler verilecektir ve bu cümleleri sesli bir şekilde telaffuz etmeniz gerekir.
3. Sunum Yapma: Bu bölümde size belirli bir konu verilecektir ve bu konu hakkında 1 dakika boyunca detaylı bir şekilde, sunum yapar gibi konuşmanız beklenir.
4. Grafik Okuma: Bu bölümde size belirli bir konu hakkında bir ya da birden fazla grafik verilecektir. Bu grafikleri 1 dakika boyunca açıklamanız istenir.
5. Senaryo Canlandırma: Bu bölümde size 5 tane konudan 1 tane seçme hakkı verilir ve seçtiğiniz senaryo ile ilgili 1 dakika boyunca konuşmanız beklenir.

3- Online Yazma Testi: BULATS online yazma testi, toplamda 45 dakika süren bir testtir ve sizlerin yazma yeteneğinizi, kelime bilginizi, yorumlayabilme kabiliyetinizi ölçmek için kullanılır. Genellikle alım-satım işlemleri, ürün servisi, iş gezileri, insan kaynakları gibi konular üzerinden ilerler. Yazma sınavı toplamda 2 ana başlık altında toplanmıştır:

Bölüm 1: 50-60 kelimelik e-mail – mektup ya da mesaj yazmanız istenir.
Bölüm 2: 180-200 kelimelik konuyla alakalı bir rapor yazmanız istenir.

BULATS

BULATS

BULATS

BULATS Sınavına iyi bir çalışma ile iş hayatınızda kullanabileceğiniz neredeyse her konuya hâkim olabilirsiniz. Profesyonel iş yaşamınızda, size uygun en doğru pozisyona yerleşebilmeniz için İngilizce, hayati bir öneme sahiptir. Dolayısıyla İngilizce yeterliliğinizi bu sınav ile kanıtlamanız halinde, size her kapı açılacaktır. Üniversite eğitiminiz sırasında, özellikle de ekonomik, iktisat gibi bölümlerde eğitim almak isteyenler için hayati öneme sahip bir tercih olacaktır.

Sınav, daha önce değinildiği üzere İş İngilizcesi ağırlıklı olan bir sınav türüdür. Dolayısıyla profesyonel iş yaşamlarında İngilizce yeterliliğe ihtiyaç duyanlar başta olmak üzere, üniversite eğitiminde İngilizce dil yeterliliğine ihtiyaç duyan herkese hitap eden bir sınav türü ve seçeneğidir.

Dünya genelinde birçok kurum ve kuruluş BULATS sertifikasını personellerinin İş İngilizcesi seviyesini belirlemek için kullanmaktadır. Bu firmalardan Türkiye’de pazar sahibi ve faal olarak işlev görmekte olanları ise şöyledir: Adidas, Eczacıbaşı Holding, Hamburg Süd, İş Bankası, İskenderun Demir Çelik, Nestle, NSK Otomotiv, Pierre Fabre, Roche, Tesco, Türk Telekom, Türk Traktör. Global olarak BULATS sertifikasını kabul eden firmaların listesine ulaşmak için tıklayınız.

Sınav ücretleri Cambridge ESOL acentesi sınav merkezlerine göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama £40 civarındadır.

Bu sınavın herhangi bir geçerlilik süresi yoktur, genelde kurumların tekrardan BULATS skoru talep etmesi üzerine tekrardan sınava girilmektedir. Tavsiye edilen süresi 2 yıl olarak kabul edilebilir.

Bu programa katılmak isteyen öğrencilerin seviyesi için herhangi bir sınırlama yoktur. Bununla birlikte W.O.L.A.’da her seviyeden öğrenciler için çözüm sunulmaktadır.

error: Tüm hakları saklıdır