İTÜ-SUNY TOEFL Sınavı

İTÜ SUNY Hazırlık Kursu – UOLP İTÜ ile New York Eyalet Üniversitesinin birlikte yürüttüğü bir çift diploma programıdır. Bu program 2003 yılından beri bu iki Üniversite arasında öğrenci alımı yapmaktadır. Öğrenciler eğitimlerinin ilk yılının güz dönemini İTÜ-İstanbul’da,  üçüncü sınıfın bahar ve 2 yaz dönemi ile dördüncü sınıfını SUNY’de görürler. Programın sonunda öğrenciler her iki üniversiteden de aldıkları diplomaya sahip olurlar. Program süresi totalde 4 yıldır ve eğitim dili İngilizce’dir. Bu programa başlayabilmek için öğrencilerin TOEFL IBT sınavından minimum 74 ya da kabul edilen başka bir uluslararası İngilizce seviye tespit sınavından eşdeğer bir puan almaları gerekmektedir.  Eğer yeterli skor alınamazsa öğrenciler İTÜ’de hazırlık eğitimi almak zorundalar. Yeterli TOEFL puanını almak için öğrencilere iki yıl süre verilir.

İTÜ-SUNY Programına Nasıl Kayıt Olabilirim?

Öncelikle İTÜ’nün öğrenci işleri sayfasından yeni kayıt oluşturup, kayıt işlemlerini oradan tamamlayabilirsiniz. Kayıt esnasında istenen belgeler ve kayıt şartları aşağıdaki gibidir:

UYARI: UOLP bölümlerine e-kayıt sistemiyle kayıt yaptırılamamaktadır.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER:

  • Lise Diplomasının aslı
  • 4 adet vesikalık fotoğraf (fotoğraflar son altı ayda çekilmiş ve adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalıdır.)
  • Öğrenim ücretinin ödendiğine dair dekont,
  • 1995 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için Askerlik Durumu Beyan Formu. (Askerlik Durumu Beyan Formu için tıklayınız.) (1996 ve daha sonraki yıllarda doğmuş erkek adaylardan bu belge istenmeyecektir.)
  • Denizcilik Fakültesinin programlarına kayıt olacak öğrenciler için Gemi adamları Sağlık Yoklama Belgesi
  • Doktor onaylı kan grubu kartı (Kimliğinde kan grubu yazan öğrenciler kimlik fotokopisi verebilirler.)

İTÜ-SUNY TOEFL Sınavı

İTÜ-SUNY Yabancı Dil Şartı Nedir? Yabancı Dil Şartını Yerine Getiremeyenler İçin Süreç Nasıl İlerler?

UOLP’de öğrenim dili tamamen İngilizce’dir ve öğreniminizin bir kısmını ABD’de tamamlayacağınız için ABD’deki ortak üniversitelerle anlaşmalar gereği uluslararası standart sınavlar olan TOEFL sınavlarından yeterli puanı almanız gereklidir. Bazı programlarda İngilizce dil yeterliğine ilişkin özel koşullar bulunmaktadır. Lütfen ilgili programdan dil koşullarını sitesi üzerinden kontrol ediniz.

TÜRKİYE’DE ALINAN TOEFL IBT SINAV SONUÇLARI SADECE DEVLET ÜNİVERSİTELERİ VE VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİN TOEFL SINAV MERKEZLERİNDEN ALINDIĞI TAKDİRDE GEÇERLİDİR.

İTÜ Lisans ve Çift Diplomaya Yönelik Uluslararası Ortak Lisans Hazırlık Programları Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğine göre yabancı dil düzeylerinin yeterliğini Senatonun belirlediği sınavlardan biri ile belgeleyemeyenler İngilizce hazırlık programına alınırlar.

Ayrıca, UOLP öğrencileri, üniversiteye kabul edildikleri yıl, UOLP hazırlık programındaki derslere devam edebilmeleri için dönem içi performans ve sınav ortalamalarından en az yüzde 50 başarı sağlamakla yükümlüdürler.

      İTÜ-SUNY TOEFL IBT/PBT sınavlarının geçerliliği 2 yıldır.

İngilizce koşulunu yerine getiremeyen öğrenciler, düzey belirleme sınavına tabi tutularak mevcut İngilizce düzeylerine göre A – B – C – D kurlarından birine yerleştirilir  ve bir yıl boyunca akademik İngilizce ve TOEFL sınavına yönelik eğitim verilir. Kurumsal TOEFL sınavını kabul eden programlar için ilk dönem başında, ilk dönem sonunda ve ikinci dönem sonunda olmak üzere yılda 3 kez Kurumsal TOEFL sınavı uygulanır. İlk dönem başındaki Kurumsal TOEFL sınavını geçen öğrenciler Hazırlık eğitimi almadan 1. yıl eğitimlerine başlarlar. İlk dönem sonunda gerekli dil koşullarından herhangi birini sağlayan öğrenciler ikinci dönem Hazırlık Programı’na devam etmezler. 1. yılın ikinci döneminden üstten ders alarak eğitimlerini sürdürürler. İkinci dönem sonunda TOEFL sınavlarından gerekli puanı alan öğrencilerimiz 1. sınıfa başlamaya hak kazanırken, dil yeterlik koşulunu hazırlık senesinin sonunda yerine getiremeyen öğrenciler bir yıl daha UOLP Hazırlık Programı’na kayıt yaptırabilirler. UOLP öğrencilerinin en fazla iki yıl hazırlık okuma hakları bulunmaktadır.

Gerekli İngilizce koşulunu sağlayamayan öğrenciler, İngilizce öğretimin zorunlu olmadığı üniversitelere yatay geçiş için başvuru yapabilirler. Yatay geçiş için başvuruda bulunmayan adayların Üniversite ile ilişikleri kesilir.

Üniversitenin 22/09/2016 günlü ve 640 sayılı çıkarmış olduğu kararı gereğince, 2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren IELTS sınavı kabul edilmemektedir.

İTÜ-SUNY Toefl Sınavı

https://wola.com.tr/hazirlik-atlama/itu-suny-hazirlik-kursu-uolp/

İTÜ-SUNY Toefl Sınavı

error: Tüm hakları saklıdır