Ana sayfa » Pearson PTE Sınav İçeriği
Pearson PTE sınav içeriği

Pearson PTE sınav içeriği Speaking, Writing, Reading ve Listening becerilerini ölçen bir sınavdır. Tamamen bilgisayar ortamında yapılır. Yaklaşık 3 saat sürer. Diğer sınavlara göre en büyük avantajı sınav sonucunun 3 – 5 gün içinde açıklanmasıdır.

Pearson PTE sınav içeriği TOEFL, IELTS gibi sınavlardan farklı olarak bütünleşik bir yapıdadır. Sınav becerileri (reading, listening, vs.) her bölümde birbirinden izole olarak test edilmez. Sınav soruları çoğunlukla en az iki beceriyi aynı anda sınayacak şekilde hazırlanır. Örneğin; listening bölümüne ait bir soruda reading becerisi ya da reading bölümüne ait bir soruda speaking becerisiyle ilgili bir yapıya rastlayabilirsiniz.

Sınav 4 bölümden oluşur. Puanlanmayan ama yapmak zorunda olduğunuz personal introduction bölümü ile başlar. Sonrasında her biri ayrı şekilde zamanlandırılan 3 bölümden oluşur:

Bu bölüm bir dakika sürer. Kendi hakkınızda sözlü olarak bilgi vermeniz istenir. Herhangi bir puanlama yapılmaz. Buradaki konuşmanız puanınızla birlikte sınav sonucunu kullanacağınız kuruma yollanır. Ülkemizde bu bölüm pek dikkate alınmadığı için çok önemli değildir.

Birbirinden bağımsız sorulardan oluşan speaking ve writing bölümlerinden oluşur. İki bölüm birlikte yapılır ve toplam süre yaklaşık 90 dakikadır. Her bölümdeki soru tiplerine bakalım:

PTE Speaking

Sınavın ilk bölümüdür. 30 – 35 dakika sürer. Speaking becerisine ek olarak bazı sorularda reading ve listening becerileriniz de test edilir. Listening parçaları bir defa dinletilir. Sorulan soru tipleri:

Read aloud: Ekranda görünen en fazla 60 kelimelik metni sesli olarak okumanız istenir. Toplamda 6 – 7 metin verilir. Bu bölümde speaking ve reading becerileriniz test edilir.

Repeat sentence: 3 – 9 saniye uzunluğunda cümleleri dinledikten sonra bunları mikrofona tekrar edersiniz. Toplamda 10 – 12 cümle verilir. Bu bölüm speaking ve listening becerilerinizi test eder.

Describe image: Ekranda görünen bir diyagramı ya da grafiği detaylı olarak anlatmanız istenir. Toplamda 6 – 7 görüntü tarif ettirilir.

Re-tell lecture:  Bu bölümde genel bir konu hakkında verilen bir lecture’ın yaklaşık 90 saniyelik bir bölümü dinletilir ya da izletilir. Sonrasında bunu kendi kelimelerinizle anlatmanız istenir. Toplamda 3 – 4 lecture verilir. Bu bölümde speaking ve listening becerileriniz test edilir.

Answer short question: Bu bölümde 10 – 12 kısa soru sorulur ve bunlara kısa cevaplar vermeniz istenir. Sorular herkesin bilebileceği ve kesin cevabı olan sorulardır. Bu bölüm speaking ve listening becerilerinizi test eder.

PTE Writing

Bu bölüm 50 – 60 dakika sürer. Yapmanız gerekenler:

Summarize text: Bu bölümde en fazla 300 kelimeden oluşan bir metni okuyup bunun bütün ana hatlarını içeren bir cümlelik bir özetini verilen 10 dakikalık sürede yazmanız istenir. Yazacağınız cümle en fazla 75 kelime olmalıdır. Toplamda özetlemeniz için 2 – 3 metin verilir.

Essay writing: Verilen konu hakkında 200 – 300 kelimelik bir argumentative essay yazmanız istenir. Verilen süre 20 dakikadır. Toplamda 1 ya da 2 essay yazdırılır.

Süre yaklaşık 40 dakikadır. Soru tiplerine bakalım:

Multiple-choice, choose single answer:  Bu bölümde bir – iki paragraftan oluşan bir metin verilir ve bununla ilgili sorulan tek bir soruyu cevaplamanız istenir. Seçenek olarak 4 şık verilir ve bunlardan sadece biri doğru cevaptır. Toplamda 2 – 3 adet metin verilir.

Multiple-choice, choose multiple answers:  Bu bölümde 3 – 4 paragraf uzunluğunda 2 – 3 metin vardır. Yine tek bir soru sorulur ancak bu sefer doğru cevap birden fazladır ve verilen 5 – 8 şık içinden doğru olanları işaretlemeniz istenir.

Re-order paragraphs: Bu bölümde ekranda karışık sırayla verilen cümleleri anlamlı bir paragraf oluşturacak şekilde sıralamanız istenir. Bu tip 2 – 3 soru sorulur.

Fill in the blanks:  Bu soru tipi aslında alışkın olduğumuz cloze test mantığının bilgisayar ortamına aktarılmış halidir. Bu bölümde tamamen kelime, bağlaç, preposition sorularından oluşur. Gramer bilgisi sorulmaz. İki şekilde karşımıza çıkar:

İlk önce içinde 4 – 5 boşluk bulunan birer paragraflık metinler verilir. Bizden istenen paragrafın altında verilen 7 – 8 kelimeden uygun olanları metindeki boşluklara yerleştirmemizdir. Burada ihtiyacınızdan fazla sayıda seçenek verildiğine dikkat edin. Bu tip 4 – 5 paragraf sorulur.

İkinci şeklinde ise ortalama 2 paragraftan oluşan daha uzun metinlerle karşılaşırız. Bunların her birinde 5 boşluk vardır. Her biri için verilen 4 seçenekten doğru olanı işaretlersiniz. Toplamda bu tip 5 – 6 paragraf sorulur.

Yaklaşık 50 – 55 dakika sürer. İki bölümden oluşur:

Summarize spoken text: Yaklaşık 90 saniye süren genel akademik bir konudaki konuşmayı dinledikten sonra bununla ilgili yaklaşık 70 kelimelik bir özet yazmanız istenir. Bu bölüm hem listening, hem de writing becerinizi sınar. Toplamda 2 – 3 listening çalışması yapılır.

Multiple choice, choose multiple answers: Bu bölümde 40 – 90 saniye arasında uzunluğa sahip 2 – 3 kayıt dinletilir ve herbirinden tek bir soru sorulur. Sizden istenen verilen 5 – 6 şıktan doğru olanların hepsini işaretlemeniz istenir. Her sorunun birden fazla doğru cevabı vardır.

Fill in the blanks: Bu bölümde bir lecture dinletilirken aynı zamanda bunun yazılı hali de ekranda verilir. Sizden istenen yazılı metinde yer alan 5 – 7 boşluğu dinlerken doldurmanızdır. Herhangi bir şık verilmez. Amaç, boşluğa gelen kelimeyi dinlerken yakalamanız ve yazım hatası yapmadan boşluğa yazmanızdır. Sınavın bu bölümüm hem listening hem de writing becerinizi test eder.

Highlight correct summary: 30 – 90 saniye arasında süren bir parça dinletilip verilen 3 seçenekten bunu en iyi özetleyeni seçmeniz istenir. Bu bölüm listening ve reading beceriniz ölçer. Toplamda 2 – 3 kayıt dinletilir.

Multiple choice, choose single answer: Yine 40 – 90 saniyelik 2 – 3 kayıt dinletilir ve herbirinden tek bir soru sorulur. 4 şık verilir ve bunlardan doğru cevabı seçmeniz istenir. Her sorunun tek bir doğru cevabı vardır.

Select missing word: Bu bölümde dinletilen 20 ile 70 saniyelik kayıtta konuşmacı konuşmasının sonunu tamamlamaz. Sizden istenen konuşmanın seyrine göre konuşmayı tamamlayan kelime ya da ifadeyi şıklardan bulmanızdır. Toplamda bu tip 2 – 3 parça dinletilir.

Highlight incorrect words: Dinletilen 15 – 30 saniye arasında uzunluğa sahip parçanın aynı zamanda yazılı metni verilir. Bu metinde dinleme parçasından farklı olarak yazılmış olan kelimeleri bularak üzerlerine tıklamanız istenir. Toplamda bu tip 2 – 3 parça dinletilir. Bu bölüm listening ve reading becerinize yöneliktir.

Write from dictation: Bu bölüm listening ve writing becerilerini test eder. 3 – 5 saniye uzunluğunda bir kayıt sadece bir defa dinletilir ve duyduğunuz cümleyi yazmanız istenir. Bu şekilde 3 – 4 listening dinletilir.

Detaylı Bilgi İçin:

Pearson Exam

Pearson PTE sınav içeriği

Pearson PTE sınav içeriği

error: Tüm hakları saklıdır