Ana sayfa » PEARSON-PTE

PEARSON- PTE

PEARSON-PTE Academic, 4 genel dil becerisini ölçen ve ÖSYM denkliği (YDS denkliği) bulunan, kendi alanında en sık seansa sahip ve en kısa sürede sonuç raporu veren İngilizce dil yeterlilik sınavıdır. PTE Academic sınavına katılan adaylar, sınav sonuçlarını yurtiçinde yüksek lisans, doktora, hazırlık atlama veya yurtdışı eğitim veya  İngiltere ve Avustralya göçmenlik ve tüm vize başvurularında kullanabilmektedirler. 

PEARSON-PTE

Academic sınavının ilk etapta göze çarpan avantajları:

 • En sık seansa sahip dil yeterlilik sınavı (İstanbul’da haftanın 7 günü sınav oturumu bulunmaktadır.)(Türkiye genelinde haftalık ortalama 70 sınav oturumu)
 • Sınava 24 saat kalana kadar kayıt olunabilmekte. Aynı zamanda kendi alanında en uygun fiyatlı sınav. (sınav saatine 48 saat kalana kadar sınav ücreti: 1000 TL, sınava 48 saatten daha az bir süre kala kayıt ücreti: 1250 TL) (PTE Academic UKVI fiyatı: 1065 TL)
 • Yapay zeka skorlama teknolojisi sayesinde adayların 85%inin sınav sonucu 30 saat içinde açıklanmakta
 • Sınav skorlamasında objektifliğin korunması adına tüm bölümler yapay zeka sistemi tarafından değerlendirilmektedir.
 • Ek bir ücret ödemeden sınırsız sayıda bütün üniversitelerle skor paylaşım imkanı
 • PTE Academic, 4-6 kişilik sınav odalarında, sağlık güvenliği kapsamında akusitk ses yalıtımı yapılmış kabinlerde alınmaktadır
 • Yerel Aday Destek servisi birimi iletisim@pearson.com.tr

PEARSON-PTE

KABUL DURUMU

 • Amerika: Harvard, Yale MIT ve Stanford University’nin de aralarında bulunduğu 2000 üniversite kabul etmekte.
 • Avustralya: Tüm üniversiteler kabul etmekte. Ayrıca tüm vize ve göçmenlik başvurularında kabul edilmekte.
 • Kanada: British Columbia, Concordia, McGill gibi önde gelen üniversiteler dahil, Kanada üniversitelerinin 91%’i kabul etmekte.
 • İngiltere: Pre-sessional, foundational, degree ve above degree dahil tüm eğitim başvurularında ve tüm vize başvurularında istisnasız  kabul edilmektedir. (PTE Academic UKVI haftanın 7 günü İstanbul’da düzenlenmektedir)
 • İrlanda: Üniversitelerin istisnasız tamamı kabul etmekte. (Liselerde kabul durumu 98%)
 • Almanya: Üniversitelerin 80%i kabul etmekte.

PTE sınavı, Türkiye’de İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Kayseri ve Denizli’de yapılmaktadır. Sınav merkezlerini aşağıdaki linkten görüntüleyebilir ve ulaşabilirisiniz:

http://pearsonpte.com/test-takers/test-centres/

 • Yıldız Teknik Üniversitesi (Beşiktaş Kampüsü)
 • İstanbul Üniversitesi (Vezneciler Kampüsü)
 • British Side (Beşiktaş)
 • Pearson Professional Center (Beşiktaş)
 • Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü (Ağustos’ta açılıyor)
 • British Side – Ankara (Ağustos’ta açılıyor)
 • Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (Ankara)
 • Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir)
 • Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana)
 • Pamukkale Üniversitesi (Denizli)
 • Atatürk Üniversitesi (Erzurum)

PTE sınav başvuruları internet üzerinden http://pearsonpte.com/book/ sitesinden yapılmaktadır. İnternet üzerinden başvuru yapacak adayların, öncelikle bir kullanıcı hesabına sahip olamaları gerekmektedir. Ardından, teste girecekleri ile göre bir sınav merkezi ve tarih seçerek başvurularını yapabilirler.

PTE Academic sınavının Türkiye’deki test merkezlerindeki sınav ücreti, Sınav saatine 48 saat süre kalana kadar kayıt yaptığınızda 1000 TL, belirlenen sınav tarihi itibari ile 2 günden (48 saat) daha az bir süre kala, yani geç kayıt yaptığınızda 1250 TL’ dir. Sınav kaydının en sonunda sınav ücretini kredi kartı ile ödemeniz gerekmektedir. Kabul edilen ödeme seçenekleri: Kredi kartı (Visa®, MasterCard®, American Express® ya da JCB®) ya da bankamatik kartıdır (sadece Visa® ya da MasterCard®).

PEARSON-PTE

Sınav Gününde Getirilmesi Gerekenler: Geçerli, Kabul Edilebilir Kimlik Belgesi: Sınav katılımcıları, sınav merkezine iki (Kimlik kartı, pasaport, ehliyet vs.) tane kabul edilebilir kimlik getirmesi önerilmektedir.

TOEFL IBT sınav merkezlerinin bazılarında güvenlik kamerası olmadığı için sınava giren kişinin kontrolü tam olarak sağlanamamaktadır. PTE sınavlarında güvenlik açısından adaylar kameralar tarafından izlenmekte, sınav öncesinde ses kaydı yapmaları sağlanıp Speaking bölümünde kendi yerine başka birinin bu bölümü yapması engellenmektedir. Ayrıca sınav öncesinde yapılan check-in sırasında “Palm vein recognition” sistemi sayesinde adayların elleri özel bir sistem tarafından tarayıcıdan geçirilip yerine başka bir adayın girişi ayrıca engellenmektedir.

Sınavlarda bölümler aynı da olsa sıralamaların farklı olması sınava giren adayları etkileyecektir. TOEFL IBT ve IELTS sınavlarında öncelikle Reading ve Listening gibi iki zor bölümle sınava başlayan adaylar diğer iki bölümde başarılı olamamakta ve istedikleri puanları alamamaktadır. PTE sınavında ise adaylar Speaking ve Writing bölümleri ile başlayıp daha başarılı sonuçlar çıkarabilmektedirler.

PEARSON-PTE

Sınav’a gireceğiniz yere bağlı değişiklik gösterebilir. Ama Türkiye’de yaklaşık olarak her gün yapılmaktadır.

PEARSON-PTE sınavı YDS sınavına göre daha kolay bir sınavdır. Sınav formatında 4 şıklı 3 şıklı veya boşluk doldurma sorularının olması, verilen bir metin üzerinden kısa cevaplar istenmesi gibi basit ve hızla cevaplar sayesinde çoğu bölümde zorlanmadan sonuca ulaşabileceksiniz.

PTE sınavına hızlı bir şekilde (80-120 saatlik bir çalışma ile) hazırlanmak için en az Intermediate (B1) seviyesini tamamlamış olmanız ya da KPDS, ÜDS veya YDS’den en az 30 almış olmanız beklenir. Daha aşağı seviyeler için daha uzun süreli çalışmalar hedeflenir.

PEARSON-PTE sınavının en büyük avantajlarından birisi sınava 2 gün kalsa bile başvuru yapabilimenizdir. Sınav sonucunuz ise en geç 5 iş günü içerisinde açıklanmış olur. (Büyük ihtimalle 24 saat ile 36 saat arasında mail olarak sonucunuzu almış olursunuz)

PTE sınavına dilediğiniz kadar girebilirsiniz. Fakat yeni bir sınav için randevu almadan önce, önceden girmiş olduğunuz sınavın sonucunu beklemelisiniz.

PEARSON-PTE sınavı 4 bölümden oluşur: Dinleme (listening), Okuma (reading), Yazma (writing), Konuşma (speaking).

Sınav sonuçlarınız; communicative skills ( listening, reading, speaking and writing ) ve enabling skills (grammar, oral fluency, pronunciation, spelling, vocabulary and written discourse ) olarak iki bölümde değerlendirilir. Bunların ortalaması ile de toplam sınav sonucunuz hesaplanır.

Tüm bölümler ayrı ayrı olarak 10-90 puan aralığında değerlendirilir. Toplam sınav sonucunuzda bunların ortalaması alınarak 10-90 aralığında olacaktır.

PTE Academic YDS
90 100
87 95
84 90
81 85
78 80
75 75
71 70
67 65
55 60
50 55
45 50
38 45
30 40

 

PEARSON- PTE

PTE Academic, akademik İngilizce dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinizi ölçen bilgisayar tabanlı bir sınavdır.

PTE sınav formatı ve puanlaması hakkında bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

PERSON- PTE

Sınav Formatı
Part of Test Section Item Type Time Allowed
Introduction Not timed
Part 1  Section 1 Personal Introduction 1 minute
Speaking and Writing Section 2 Read Aloud 30-35 minutes Section 2 Total
Section 2 Repeat Sentence
Section 2 Describe image
Section 2 Re-tell lecture
Section 2 Answer short question
Section 3-4 Summarize written text 20 minutes
Section 5 Summarize written text or write an essay 10-20 minutes
Section 6 Write essay 20 minutes
Part 2 Multiple-choice, choose single answer 32-41 minutes Part 2 Total
Reading Multiple-choice, choose multiple answers
Re-order paragraphs
Reading: Fill in the blanks
Reading & Writing: Fill in the blanks
Optional Break 10 minutes
Part 3 Section 1 Summarize spoken text 20-30 minutes
Section 2 Multiple-choice, choose multiple answers
Section 2 Fill in the blanks
Section 2 Highlight correct summary
Section 2 Multiple-choice, choose single answer
Section 2 Select missing word
Section 2 Highlight incorrect words
Section 2 Write from dictation

PEARSON- PTE

Sınav, tek oturumdan oluşan yaklaşık üç saatlik bir sürede tamamlanır.

Dinleme soruları: Bazı sorular İngilizce anlama yeterliliğinizi ölçer. Sınavda İngiliz, Amerikan ve Avustralya İngilizcesi gibi çeşitli aksanlar kullanılmaktadır. Ses ve video dosyalarını sadece bir kere dinleyebileceksiniz; her bir dosyada sesi istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Sınavda ses / video dosyalarını tekrar oynatamayacaksınız.

Konuşma soruları: Bazı sorular İngilizce konuşma yeterliliğinizi ölçer. Mikrofona konuşup cevabınızı kaydetmeniz istenecektir.

Cevaplarınızı tekrar kaydedemezsiniz. Uyarı tonunu duyduktan sonra, üç saniye içinde cevap vermezseniz, cevabınız kaydedilmeyecek ve bir sonraki soruya geçmek zorunda kalacaksınız.

Yazma soruları: Bazı sorular İngilizce yazma yeterliliğinizi ölçer. Cevaplarınızı İngiliz ya da Amerikan İngilizcesi gibi yaygın imlâ kurallarındanherhangi birini kullanarak yazabilirsiniz. Her soruya belirli bir süre içinde cevap vermeye başlamalısınız. Eğer bu süre içinde cevap vermezseniz, bir sonraki soruya geçmek zorunda kalırsınız.

PEARSON- PTE

Puanlama:

PEARSON-PTE Sınav sonuçlarınız; communicative skills (listening, reading, speaking and writing) ve enabling skills (grammar, oral fluency, pronunciation, spelling, vocabulary and written discourse) olarak iki bölümde değerlendirilir. Bunların ortalaması ile de toplam sınav sonucunuz hesaplanır.

Tüm bölümler ayrı ayrı olarak 10-90 puan aralığında değerlendirilir. Toplam sınav sonucunuzda bunların ortalaması alınarak 10-90 aralığında olacaktır.

PEARSON-PTE
Pearson PTE Sınavı Nedir?
Pearson PTE Sınavı Nedir?
Detaylı Bilgi İçin:

Pearson Exam

error: Tüm hakları saklıdır