Ana sayfa » IELTS sınavı nedir ?

IELTS sınavı nedir ?

IELTS dünya çapında İngilizce konuşan ülkelerdeki işverenler ve profesyonel ortakları tarafından kabul edilen dünyanın önde gelen İngilizce dil testidir.

IELTS sınavı nedir?

IELTS sınavı İngilizce Dili için Dünyanın bir çok ülkesinde geçerli bir dil sertifika ve belge sınavıdır.

IELTS sınavı nedir ?

Sorusuna cevapları şağıdaki yazılarımızda bulacaksınız.

IELTS sınavı nedir ?

Günümüz’de internette en çok aranılan sorulardan biridir.

İngilizce konuşulan bir ülkeye göçmeyi planlıyorsanız, İngilizce dil becerileriniz sizin için önemli olacaktır. Avusturalya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere pek çok İngilizce konuşulan ülkede hükumetler IELTS sınavını göçmenlik işlemlerinde ve öğrenci vizesi başvurularında kullanır.

İngilizce konuşulan ülkelere göçmenlik başvurusu yaparken bazen anadili İngilizce olan bireylerin dahi İngilizce dil yeterliliklerini belirtmeleri gerekir. IELTS sınavına girmeden önce göçmenlik başvuruş yapacağınız ülke için belirlenen IELTS puanını kontrol etmeniz gerekir.

IELTS Sınavı ile adaylar İngilizce dil seviyelerini en az hata ile ölçmektedirler. Giriş seviyesindeki İngilizce eğitime sahip olan bir aday kısa sürede 5.5 – 6.0 puan seviyesini elde edebilir. Daha üst puanlar (6.5 ve üzeri), çalışma süresi ve çalışma şekillerine bağlı olarak daha uzun sürelerde elde edilebilecek puan seviyeleridir. Devlet kurumlarında istenilen IELTS puanları karşılıklarına YDS – IELTS denkliği tablosundan rahatça ulaşabilirsiniz. İncelemelerimize göre, yabancı okulların IELTS puan gereklilikleri çoğu yerde 6.5 puan alt sınırında olmasına rağmen, bir çok devlet kurumunun IELTS denkliği puanı 5.5 – 6.0 arasında yer almaktadır.

1. Adım – İnternet Üzerinden Kayıt IELTS sınavı için İnternet üzerinden IELTS Başvurusu seçeneğini kullanarak yer ayırtabilirsiniz. Sınav için kayıt yaparken lütfen nüfus cüzdanınızın ya da pasaportunuzun RENKLİ taranmış bir kopyasını ekleyiniz.

Ödemenizi, kredi kartınızı kullanarak, hemen ya da 48 saat içerisinde yapabilirsiniz. Ödemeniz yapılana kadar sizin için yer ayrılmadığını göz önünde bulundurunuz.

Başvuru sırasında lütfen TÜRKÇE karakter kullanmayınız ( ğ, ç, ı, ö, ş, ü)

2. Adım – Ödeme

  • İnternet Üzerinden Ödeme: Hesabınız olmasa bile, misafir kullanıcı olarak Paypal işaretine tıklayın. İkamet ettiğiniz ülkeyi seçiniz ve yerinizin ayrıltıldığında emin olmak için sizden istenilen tüm alanları doldurunuz.
  • Banka Havalesi ile Ödeme: Banka havalesi ile ödeme yapacaksanız, banka hesap belgenizi tarayın ve ödeme yapılır yapılmaz ielts.istanbul@idp.com adresine gönderiniz. Aksi takdirde başvurunuz kabul edilmeyecektir.

3. Adım – Onay e-postası Ödemeniz alınır alınmaz, size yer ayırdığımızı onaylayan bir e-posta gönderilecektir. Lütfen bu e-postayı dikkatli okuyunuz.

IELTS Sınavı dört bölümden oluşur. Bunlardan üç tanesi (Dinleme, Okuma ve Yazma) her zaman aynı günde ve art arda yapılır. Konuşma bölümü, kayıt yaptırdığınız sınav merkezine bağlı olarak diğer sınavlar ile aynı günde ya da diğer sınavlardan 7 gün öncesine ya da 7 gün sonrasına kadar yapılabilir. IELTS, adayları ve kuruluşları, sahtekârlık girişimlerinden korumak için karmaşık biyometrik güvenlik önlemleri uygular. Adaylar, sınav günü kaydolduktan sonra, aşağıda anlatılan süreçten geçerler.

Erken Geliniz Sınav yerine sınav saatinden daha önce gelin. Sınavın yapılacağı odaya girmeden önce kayıt yaptırmanız ve pasaportunuzu ya da nüfus cüzdanınızı göstermeniz istenecektir. Kayıt yaptırmak ve gerekli tüm güvenlik süreçlerinden geçmek için yeterli zamanınız olduğundan emin olun. Erken gelirseniz, yürüyüşe çıkabilir ya da bir kahve içebilirsiniz. Geç kalırsanız, sınava girmenize izin verilmeyecektir. Acele etmenin beraberinde getireceği gerginlikten uzak durmaya çalışın.

Kişisel Eşyaların Teslim Edilmesi Kişisel hiçbir eşya sınavın yapıldığı odaya getirilemez. Sınav günü görevliler kişisel eşyalarınızı alacak ve sınav süresince eşyalarınız güvenli bir yerde saklanacaktır. Sınavın yapıldığı odaya kesinlikle getirilmeyecek kişisel eşyalar cep telefonu, el bilgisayarı, kamera, şapka, atkı, cüzdan, kitap, not defteri ve not kâğıtlarıdır.

IELTS Sınav Sonuçları

Sınav sonucunu sınav tarihinizden 13 gün sonra öğrenebilirsiniz. Sınav sonuç belgesinden sadece bir tane alabilirsiniz.

Bu son derece değerli bir belgedir ve Sınav Rapor Formunuzu özenle muhafaza etmenizi öneririz. Bu belge kaybedildiği takdirde yenisi verilmez.

Sonuçlar SMS yolu ile adaylara gönderilecektir. SMS’lerin resmi bir geçerliliği olmayıp yalnızca bilgi amaçlıdırlar.Kesin ve doğru sonuçlarınızı öğrenmek için results.ielts.org adresine gidebilirsiniz.

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik (CIC), Birleşik Krallık Sınır Ajansı (UKBA) başvuruları için sınav sonuç belgenizden iki adet alabilirsiniz. CIC ve UKBA’ya başvuru yapıldığının ispatlanması gerekmektedir.

Toplam bant puanınızı ve sınavın Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma şeklindeki dört bölümüne ilişkin puanlarınızı içeren bir Sınav Raporu Formu alacaksınız.

Dört bölümün de puanı eşit ağırlıktadır. Toplam bant puanını hesaplamak için, dört ayrı bölümün puan toplamının ortalaması alınır.

Toplam bant puanları, en yakın tam ya da buçuklu rakama yuvarlanır. Kuşkuya yer vermemek için uygulanan yuvarlama ilkesi şöyledir: Dört beceri için elde edilen toplam puanın ortalaması 0.25 ile bitiyorsa, bir sonraki buçuğa yuvarlanır; 0.75 ile bitiyorsa, bir sonraki tam sayıya yuvarlanır.

IELTS Academic ve General Training Sınavları aynı ölçekte derecelendirilir.

Genel Ölçek Puanınız

Ana ölçek puanınız dört sınav bölümünün (Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma) ortalama puanıdır. Bu dört bölüm için verilen puan ağırlığı eşittir. Genel ölçek puanınız en yakın tam ya da yarım sayıya yuvarlanır.

Örnek:
Dinleme için 6,5, Okuma için 6,5, Yazma için 5,0 ve Konuşma için 7,0 alırsanız, Genel Ölçek Puanınız 6,5 olacaktır. Toplam puan 25 ÷ 4 = 6.25’tir ve verilen genel puan 6,5 olacaktır.

Dinleme için 4,0, Okuma için 3,5, Yazma için 4,0 ve Konuşma için 4,0 alırsanız, Genel Ölçek Puanınız 4,0 olacaktır. Toplam puan 15,5 ÷ 4 = 3.875’tir ve verilen genel puan 4,0 olacaktır.

Dinleme ve Okuma puanları IELTS Dinleme ve Okuma Bölümlerinin her birinde 40’ar soru vardır. Her doğru yanıt için bir puan verilir. Buna bağlı olarak işlenmemiş en yüksek puan her bir bölüm için 40’dır. 1 ve 9 arasında değişen Puan Ölçeği adayların her bölümde aldıkları işlenmemiş puanlar temel alınarak hesaplanır.

Aşağıdaki tabloda belirli bir Ölçek Puan için gereken işlenmemiş puanlar vardır. IELTS SINAVI SCOR TABLOSU İÇİN tıklayınız.

Lütfen not ediniz: Farklı sınav versiyonlarını eşitlemek için, adayların sonuçlarının aynı başarı ölçeğine bağlanabilmesi için Puan Ölçeği sınırları belirlenmiştir. Bu, örneğin 6 puan sınırının, farklı versiyonlarda farklı işlenmemiş puan olabileceği anlamına gelir.

Okuma ve Konuşma Puanları

Yazma ve Konuşma bölümleri puanlanırken, denetmenler her bir 9 IELTS ölçeğinde tanımlanmış olan yazma ve sözlü performansı ayrıntılı bir şekilde değerlendirirler. Yazma: Denetmenler Yazma Sınavını değerlendirirken, bazı kriter kullanır; Organizasyon başarısı, Konuya verilen yanıt, cümleler arası uyum ve bağlantı, sözcük bilgisi, gramer çeşitliliği ve doğru dil kullanımı. Bu dört kriter de aynı ağırlıktadır.

Konuşma: Denetmenler Konuşma Sınavını değerlendirirken, bazı kriterler kullanırlar; dilde akıcılık ve tutarlılık, sözcük bilgisi, gramer çeşitliliği ve dili doğru kullanma ve doğru telaffuz.

Değerlendirme Kriteri Belirli bir puan alabilmek için gerekli olan performans seviyesinin ne olduğunu daha iyi anlamak ve IELTS değerlendirme kriterini öğrenmek için, lütfen belgelerini indiriniz.

IELTS Sınavında aldığınız puanın 2 yıl süresince geçerliliği bulunmaktadır. Bazı kurumların kabul ettiği geçerlilik süreleri farklılık gösterebilir.

IELTS Ortakları, iki yıldan daha önce bir süre içerisinde verilen Sınav Rapor Formalarının yalnızca, aktif olarak İngilizcenizi koruduğunuzu ve geliştirdiğinizi ispat ederseniz geçerli sayılabileceğini bildirmişlerdir.

IELTS Sınavı Nedir ?

IELTS sınavı nedir ?

IELTS sınavı nedir

IELTS sınavı nedir

error: Tüm hakları saklıdır