Ana sayfa » TOEFL İçin Önemli İpuçları

 

TEOEFL için önemli ip uçları

TOEFL İçin Önemli İp Uçları

 

TOEFL İçin Önemli İp Uçları Dinleme bölümü aslında şablon bir takım konuşma (conversation) ve onlardan anladıklarınızın ölçüldüğü bir kısımdır. Bu bölümde 3 veya 4 ana kategori soru tipi vardır. Bunlardan ilki kampüs içerisinde öğrenci yurt, barınma, park, aktivite veya daha başka sorunların tartışıldığı ve öğrencilerin genelde bir problemini çözmek için kampüs görevlileri veya hocalar ile konuştuğu bölümdür. Bu tür soru şablonlarında ileride kalacağınız kampüs ortamına ne derece uyum sağlayacağınız, daha doğrusu kampüste yaşayacak kadar dinleme ve dinlediklerinizi anlama becerisine sahip olup olmadığınız test edilir. İkinci kısım sorular ise öğretmenin ders esnasındaki anlatımının bir bölümü dinletilir.

TOEFL İçin Önemli İp Uçları

TOEFL İçin Önemli İpuçları Üçüncü tip sorularda ise öğretmen ile öğrenci arasında tez, sınav sonuçları, burs başvurusu gibi konulardaki konuşmalar dinletilerek sorular sorulur.

Dördüncü tip sorular ise öğrenciler arasındaki günlük veya sosyal aktiviteler ile alakalı konuşmalar (conversations) yer alır. Akademik içerikten en fazla uzaklaşılan dinleme soruları dördüncü tip sorularıdır. Bol pratik ile dinleme bölümünden 23-25 almak mümkündür.

TOEFL İçin Önemli İp Uçları

TOEFL İçin Önemli İp Uçları Dinleme bölümü sorularında genelde cevaplar için şablon giriş cümleleri bulunuyor.

TOEFL İçin Önemli İp Uçları kursumuzda alanında profesyonel hocalarımız tarafından ayrıntılı olarak verilmektedir.

TOEFL İçin Önemli İpuçları

Okuma bölümünde genellikle 700 kelime uzunluğunda 3-4 akademik pasaj verilir. Her yazı için size 14 soru gelir. 60-80 dakika arası olmasının sebebi bazı öğrencilere(maalesef bu siz de olabilirsiniz) daha önce bahsettiğimiz üzere fazladan bir okuma parçası gelme olasılığıdır. Bu deneysel okuma parçası sizin puanınıza etki etmez ve diğer okuma parçaları arasına rastgele yerleştirilir.

Okuma bölümündeki soru çeşitlerini biraz tanımlamak gerekirse; paragraf içerisinde yer alan kelimenin anlamı, x paragrafta yazarın neyi ima etmek istediği, altı çizili cümlenin ne anlama geldiği, verilen cümlenin kare olarak gösterilen boşluklardan hangisine yerleştirilebileceği türünde soru türleri vardır. TOEFL Okuma kısmı aslında sınavın en kolay ve en eğlenceli bölümüdür denebilir.

Ancak YDS sınavında olduğu gibi paragrafları çözmeye kalkarsak muhtemelen ya soruları yetiştiremeyiz ya da doğru cevabı bulamayız. O nedenle okuma kısmı stratejisini edinmek ve sınav esnasında uygulamak gerekiyor. TOEFL okuma bölümünde genelde her okumada 4-5 soru olmak üzere 3-4 okuma parçası ve 14-15 soru geliyor. Son soru genelde sürükleme tarzında olup konuyu özetleyen 3 cümleyi seçin biçiminde olmaktadır. Zaten bunu okuma sınavı deneme testi yapmış olanlar muhtemelen bilirler.

TOEFL İçin Önemli İpuçları

Şimdi son sorunun 3 puan değerinde olması nedeniyle ne yapıp edip sınavın sonuna zaman bırakmak ve bu soruya odaklanmak gerekiyor. Ayrıca ilk sorulara başlamadan evvel kesinlikle paragrafı baştan sona anlamak için detaylı okumamakta fayda vardır.

Bu şekilde ilerleyerek 15 dakikanızdan olursunuz ve hayati önemi olan son 2 soruya yetişememiş olursunuz. TOEFL Okuma kısmında göz gezdirme biçiminde bir okuma stratejisi izlemeniz gerekmektedir. Ayrıca her sorunun alakalı olduğu bir paragraf veya cümle vardır. O cümle haricinde başka cümlelerden anlam çıkarmamak gerekir. En fazla hedef cümlenin bir ileri veya bir gerisine göz atmanız gerekir.

TOEFL İçin Önemli İpuçları

Sorular genelde birbirinden bağımsız gelmektedir. Tek soruya odaklanıp geri kalan soruların vaktini o tek soruya harcamamakta fayda var. TOEFL Okuma kısmında bir diğer dikkat edilecek nokta ise bilmediğiniz kelimeler olmalıdır. Bilinmeyen kelime üzerinde soru odaklanmışsa okuma parçasının fikrine en uygun olan şıkkı işaretlemek gerekmektedir.

TOEFL İçin Önemli İpuçları

Yeni kelimeler ve yaygın ifadeler kullanarak e-posta gönderin, kendiniz için not alın ve günlük hatırlatıcılar yazın. Bu çalışma, cümle kurma yeteneğinizi ve kelime bilgisi açısından yardımcı olacaktır. Yazma bölümünde ise size 2 farklı soru çeşidi gelecektir. Bunlarda ilkinde öncelikle size okumanız gereken bir okuma parçası verilir.

TOEFL İçin Önemli İpuçları

Sonrasın da ise genellikle paragrafta savunulan fikrin tersi bir ders dinletilir. Bunlara göre sizden aradaki farkları ve kişilerin konu ile ilgili tezlerini yazmanızı ister. İkinci soruda da size bir konu verip bu konu hakkındaki yorumlarınızı yazmanızı ister. İkinci soru için zaman aralığı sorunun zorluğuna göre 40 – 55 dakika arasında değişmektedir.

TOEFL İçin Önemli İpuçları

Öncelikle TOEFL konuşma sınavından bolca “free essay” adı verilen ve sizlerin herhangi bir konudaki anlık tepkinizi ölçen soru kalıplarına kendinizi alıştırın Örneğin “Yaşadığınız yerdeki en meşhur yemek nedir?” ya da ” Çocukken en sevdiğiniz arkadaşınız kimdi, neden severdiniz?” şeklindeki soru tipleriyle gelen “free speech” adı verilen kısımda aslında ne kadar iyi düzeyde anlık tepki verebildiğiniz ve bir soruya anlık cevap verebilme yeteneğiniz ölçülmektedir.

TOEFL İçin Önemli İpuçları

Bu tür sorulara karşı eğitmeniniz tarafından verilecek olan kalıpları vs. konuşmaya uyarlamak sizi belirli bir seviyeye getirecektir. Bu kısımda ayrıca 15 saniyelik bir hazırlanma süresi verilecektir. Konuşma süreniz de 45 saniye ve 1 dakika arasında sürmektedir. 1 dakika boyunca maksimum 50 kelimelik bir konuşma yapabilirsiniz. O konuşmaya başlarken zamanın su gibi akacağını ve makul cümleler kurarak bu kısmı atlatmanız gerektiğini bilmelisiniz.

TOEFL İçin Önemli İpuçları

Konuşma bölümü en fazla takılı kalınan ve hata yapılan kısımdır.  Ani ve beklenmedik sorulara karşı hazırlıklı olma yeteneğinizin ölçüldüğü bölümdür. Söylediklerinizin gerçek olması çok büyük bir etki yaratmayacaktır. Makul ve tutarlı bir konuşma sergilemeniz yeterli sayılacaktır. Bir kitap, arkadaş, yer vb. gibi bir soru ile karşılaştıysanız, bu durumda hayali bir kitap, kişi ve yer vb. den bahsedebilirsiniz, önemli olan akıcı ve tutarlı bir şekilde konuşmanızdır.

TOEFL İçin Önemli İpuçları

Konuşma bölümünün ikinci tür soruları ise tümleşik (integrated) denilen kısımdır. Burada genelde bir kampüste iki kişi arasında sorular, derste anlatılmış olan bir ders konusu, bir öğrencinin diğer bir arkadaşına anlattığı bir sorun gibi konular üzerinden konuşmalar gelmektedir. Sizden de bu konuyu özetlemeniz ve meseleyi genel hatlarıyla konuşmanıza dökmeniz beklenir. Bazen de sizin fikriniz nedir? Ne yapılmalı gibi ilaveler de yapabilirsiniz. Bu tür sorularda temel olarak stratejik not alma teknikleri işe yaramaktadır. Hangi konuların nerede not alınacağı ise TOEFL kursumuzda ayrıntılı olarak eğitmenleriniz tarafından izah edilir.

TOEFL İçin Önemli İpuçları

Bu tür soruların güzel yanı ise belirli kalıp cümlelerinin kullanılmasına olanak tanımasıdır. Eğer konuşma bölümündeki ön konuşma materyallerinden yeteri kadar iyi not aldıysanız konuşma sırası size geldiğinde bu kelimeleri ve mümkünse eş anlamlarını kullanarak istenen cevabı vermiş olursunuz.

Çok ağdalı ve karmaşık cümleler kurmanız sizden beklenen bir durum değildir. Konuyu en ince ayrıntılarına kadar anlatmak yerine, tüm konuyu genel itibariyle bir dakikada özetlemeye çalışmanız faydanıza olacaktır.

TOEFL İçin Önemli İpuçları

Konuşma bölümünde puanlama kısmında kişinin konuşma kalitesi, kullandığı kelimeler, akıcılık, aksan, İngilizcedeki deyim ve kalıpları kullanma kabiliyeti gibi noktalara dikkat edilir ve bu şekilde yapmış olduğunuz konuşma puanınızı yükseltmeniz için gayet bir yöntem olacaktır Ancak TOEFL konuşma bölümünde en önemli şey, size verilen dinleme kısımlarını en kısa, net ve eksiksiz biçimde geri aktarabilmenizdir. Bunu yapabilirseniz kötü bir İngilizceyle bile yaklaşık 20 puan civarı bir puan alabilirsiniz. TOEFL sisteminin en büyük yeniliği, dinleme ve konuşma bölümlerine % 50 ağırlık vermesidir. TOEFL konuşma bölümünden alınacak 20 puanı kendiniz için büyük bir başarı sayabilirsiniz.

TOEFL İçin Önemli İpuçları

 

TOEFL İçin Önemli İpuçları

 

TOEFL İçin Önemli İpuçları

error: Tüm hakları saklıdır