Ana sayfa » TOEFL IBT

TOEFL IBT ( Test of English as a Foreign Language- Internet Based Test ) dünya üzerinde en yaygın olarak kabul gören İngilizce seviye belirleme sınavıdır. Lisans, yüksek lisans ve daha pek çok konuda İngilizce yeterliliğinizi bu sınav sayesinde gerekli kurumlara gösterebilirsiniz;Öyle ki bu sınav eğitim dışında yurt dışında yaşamak, çalışmak ve hatta ülkemizde de iş başvuruları esnasında İngilizcenizin seviyesini somut bir kanıt olarak göstermek için gerekebiliyor.

TOEFL IBT sınavı bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen bir sınav olup bir diğer türü olan PBT ( Paper Based Test ) ‘ye nazaran daha çok tercih edilip aynı zamanda da PBT’den daha fazla geçerliliğe sahiptir. IBT testine yine çevrimiçi olarak çok kolay bir şekilde başvurunuzu sağlayabilirsiniz fakat gerekli mevkiye giderek, posta veya telefon yoluyla da başvuru yapmak mümkün.

Spesifik bir başvuru tarihi bulunmamasına rağmen sınav merkezlerinin dolması ihtimaline karşı sınavdan belli bir süre önce başvuru yapılması büyük önem taşır. Ayrıca sınav gününden 1 hafta önce de başvurular kapanır, geç başvuru durumunda ek ücrete tabi tutulursunuz. Sınavın başvuru ücreti ise ülkemizde 185$’dır. Sınav günü geldiğinde ise sınav yerine kesinlikle sınav anında gitmememiz gerekiyor.

Yaklaşık yarım saat önceden orada bulunmak doğru olur çünkü sınav başlamadan önce fotoğrafınız çekilecek ve size bir metin okuyup sesinizi kayda alacaklar. Bu sınav esnasında yapacağınız speaking için gerekmekte. Sınavınız girdikten sonraki 2 yıl yapacağınız başvurularda geçerli sayılıyor.

TOEFL IBT

TOEFL sınavı dört başlık altında, 4 saat 20 dakika süreyle yapılır. Bu bölümler speaking, listening, writing ve reading’dir ve her biri 30’ar puandır. Sınav 120 puan üzerinden hesaplanır. Üniversiteler ise sizden min. 80 puan almanızı istemektedirler. Kimi üniversite bu barajı 90’dan başlatırken, isim değerinin daha fazla olduğunu bildiğimiz üniversiteler 100’den başlatabilirler.

Bu sınavı IELTS ile karıştırmamak gerekir. IELTS kağıt üzerinden yapılan bir sınavdır ve İngiltere’yi baz alır. Bu noktada nerede okuyacağınıza ve hangi sınavı kabul gördüklerine oldukça dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda IELTS sınavında bir bireyle konuşarak speaking gerçekleştirirken TOEFL tamamen bilgisayar üzerinden yapılan bireysel bir sınavdır.

TOEFL IBT

Sınavın ilk oturumu reading ve listening üzerinedir. Genellikle karşınıza 3 okuma parçası çıkar fakat bazı durumlarda 4 de olabiliyor. 4 olduğunda birinin puan hesabına katılmadığını biliyoruz fakat sınavı çözen kişi hiçbir zaman hangisinin hesaplanmadığını bilmiyor. Her okuma parçası için size verilen süre 20 dakikadır. Bu noktada karşınıza standart 3 okuma parçası çıkması durumunda sınavınızın ilk 1 saatini reading ile geçirdiğinizi söyleyebiliriz.

Eğer bilgisayar ekranından metin okumaktan yana sıkıntı çeken, odaklanmada problem yaşayan varsa sınavdan bir süre önce bolca bilgisayardan metin okumasını tavsiye edebiliriz. Bu size sınav esnasında kolaylık sağlayacaktır. Reading kısmı bittiğinde hiç ara vermeden listening kısmına geçiyorsunuz. Reading’de olduğu gibi 2 şansınız var, short ve long olmak üzere. Short formatta 6 adet, long formatta 9 tane kayıt dinlemeniz gerekiyor.

Kayıtların hepsi oldukça net herkesin anlayabileceği bir aksanda oluyor, bundan yana içiniz rahat olabilir. Riskli kısmı ise siz gündelik bir konuşma beklerken çok alakasız bir konudan bir parça gelebilir. Bu noktada zaten sınav esnasına sizlere verilecek olan kağıt ve kalem yardımınıza koşuyor. Mutlaka kilit noktalar listening esnasında not alınmalı. Fakat tekrar ediyorum, kilit noktalar. Uzun uzadıya alınan notlar odağınızı dağıtacak ve kayıttan kopmanızı sağlayacaktır. Listening kısmı bittiğinde 10 dakikalık bir araya çıkıyorsunuz, bu arayı üzerinizdeki stresi atmak için kullanmanız en doğrusu çünkü speaking kısmında bolca konuşmanız gerekecek.

TOEFL IBT

Sınavın genel bağlamda en zorlayan kısmı speaking olabilir fakat dediğim gibi stres yapmadığınız sürece şaşırtıcı biçimde en kolay kısmına dönüşmesi an meselesi. En önem verilen nokta telaffuzunuz ve cümle yapınız. Bunları başarıyla hallettiğinizde anlattığınız şeylerin anın heyecanıyla mantık çerçevesinden kayması çok mühim bir hata sayılmıyor ve büyük ölçüde göz ardı edilebiliyor. Yine ara vermeden son kısım olan writing’e geçiyorsunuz. Writing sınavı iki kısımdan oluşuyor, independent (bağımsız) ve integrated. İntegrated kısmında yine bir metin okumamız ve dinlememiz isteniyor.

Bu iki metni birbiri ile alaka ve ilişki çerçevesinde değerlendirip bir essay yazıyoruz. Hızlı yazma beceresini edinmek burada çok önemli çünkü karşımızda İngilizce Q klavye olacak. Yani sınava girmeden önce yine kendiniz klavye ayarlarınızla biraz oynayarak pratik yapabilirsiniz. Independent kısımda ise bize sorulan bir soruyu cevaplayacağımız min. 300 kelime bir essay yazmamız isteniyor. Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini içeren düzenli bir anlatım olması önem taşıyor.

Bir Bakışta
Bölüm Zaman sınırı Sorular Görevler
Okuma 54–72 dakika 30-40 soru Bölümleri okuyun ve sorulara yanıt verin
Dinleme 41–57 dakika 28–39 soru Kısa dersler veya sınıf tartışmaları hakkındaki soruları yanıtlayın
Break 10 dakika
Konuşuyorum 17 dakika 4 görev Tanıdık bir konu hakkında konuşun ve okuduğunuz ve dinlediğiniz materyalleri tartışın
yazı 50 dakika 2 görev Bir bölümü okuyun, bir kaydı dinleyin, cevabınızı yazın
TOEFL IBT  Okuma Bölümü
Okuma Bölümünde Neler Var?

TOEFL IBT  Okuma bölümü okuyup akademik ortamda kullanılan konuları ne kadar iyi  anlayabilir olduğunuzu değerlendirmek için tasarlanmıştır. Her biri yaklaşık 700 kelime uzunluğunda ve her bölüm için 10 soru içeren 3 veya 4 okuma bölümü içerir. Bölümdeki tüm soruları cevaplamak için 54 ila 72 dakikanız var.Okuma bölümleri, bir disipline veya konuya girişlerde kullanılacak üniversite düzeyindeki ders kitaplarından alıntılardır. Pasajlar çeşitli farklı konuları kapsar. Bir pasajın konusuna aşina değilseniz endişelenmeyin. Soruları cevaplamak için ihtiyacınız olan tüm bilgiler pasaja dahil edilecektir. İhtiyaç duymanız halinde, yaygın olarak kullanılmayan kelimeleri tanımlamak için kullanılabilen bir sözlük özelliği vardır.

TOEFL IBT Dinleme Bölümü
Dinleme Bölümünde Neler Var?

TOEFL IBT  Dinleme bölümü İngilizce olarak konuşmaları ve sunumları anlayabilme yeteneğinizi ölçmek için tasarlanmıştır. Şunları dinlemeyi içerir:

  • temel anlayış
  • pragmatik anlayış (konuşmacının tutumu ve kesinlik derecesi) ve bilgiyi bağlama ve sentezleme

Konuşma bölümünde 2 tür dinleme öğesi vardır – dersler ve konuşmalar. Her ikisi de kampüs tabanlı dil kullanır.

  • Ders başına 6 soru ile her biri 3-5 dakika uzunluğunda 3-4 ders
  • Her biri 3 dakika uzunluğunda, konuşma başına 5 soru içeren 2 konuşmacı ile 2-3 konuşma

Soruları cevaplamanıza yardımcı olması için test boyunca herhangi bir sesli öğeye not alabilirsiniz. Bölümü tamamlamak için 41 ila 57 dakikanız var.

Aksanlar

Dinleme bölümü, yurtdışında okurken karşılaşabileceğiniz çeşitli aksanları daha iyi yansıtmak için Kuzey Amerika, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda veya Avustralya’dan ana dili İngilizce olan İngilizce aksanlarını içerir. Örneğin, sera etkisi (MP3) hakkındaki bu konuşmayı dinleyin . Öğretim görevlisi Birleşik Krallık’tan

 

TOEFL iBT  Konuşma Bölümü
Konuşma Bölümünde Neler Var?

TOEFL IBT  Konuşma bölümü akademik ortamlarda etkin bir şekilde İngilizce konuşmak yeteneğinizi ölçmek için tasarlanmıştır. Hem sınıf içinde hem de dışında karşılaşabileceğiniz gerçek yaşam durumlarına benzeyen 4 görevden oluşur.

  • Soru 1, “bağımsız konuşma görevi” olarak adlandırılır çünkü yanıt verirken tamamen kendi fikirleriniz, görüşleriniz ve deneyimlerinizden yararlanmanızı gerektirir.
  • 2-4 arası sorular “bütünleşik konuşma görevleri” olarak adlandırılır çünkü tıpkı sınıfta veya sınıf dışında yaptığınız gibi İngilizce dil becerilerinizi – dinleme ve konuşma ya da dinleme, okuma ve konuşma – birleştirmenizi gerektirir.

Her yanıttan önce 15–30 saniye hazırlık süresi alacaksınız ve yanıtınız 45 veya 60 saniye uzunluğunda olacak.

Yanıt vermek için kulaklığınızın üzerindeki mikrofona konuşacaksınız. Yanıtlarınız kaydedilir ve ETS’ye gönderilir; burada, adalet ve kaliteyi sağlamak için AI puanlaması ve sertifikalı insan değerlendiricilerinin bir kombinasyonu ile puanlandırılacaktır.

Konuşma bölümünü tamamlamak için 17 dakikanız var.

Aksanlar

Konuşma bölümü, yurtdışında okurken karşılaşabileceğiniz çeşitli aksanları daha iyi yansıtmak için Kuzey Amerika, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda veya Avustralya’dan ana dili İngilizce olan İngilizce aksanlarını içerir. 4 maddeden sadece ilkinde aksanlı konuşma olabilir.

Aşağıda, her ikisi de İngiltere’den aksan kullanan 2 örnek bulunmaktadır. Her örnekte, örnek 15 saniye uzunluğundadır ve yanıt vermek için 45 saniyeniz olacaktır.

Ses dosyası Transcript
Öğe 1 (MP3) Başka bir ülkeden arkadaşlar ülkenizde vakit geçirecek olsalardı, hangi şehri veya yeri ziyaret etmelerini önerirsiniz? Ayrıntıları ve örnekleri kullanarak nedenini açıklayın.
Öğe 2 (MP3) Bazı insanlar risk almaktan ve yeni şeyler denemekten hoşlanır. Diğerleri maceracı değildir; ihtiyatlıdırlar ve tehlikeden kaçınmayı tercih ederler. Sizce hangi davranış daha iyi? Sebebini açıkla.
TOEFL IBT  Yazma Bölümü
Yazım Bölümünde Neler Var?

TOEFL IBT  Yazma bölümü akademik bir ortamda İngilizce yazma yeteneğinizi ölçmek için tasarlanmıştır ve net bir şekilde, fikirlerinizi ifade etmeniz beklenir.

2 yazma görevi vardır.

  • Bütünleşik yazma görevi (20 dakika) . Kısa bir bölümü okuyun ve kısa bir dersi dinleyin, ardından okuduklarınıza ve dinlediklerinize yanıt olarak yazın.
  • Bağımsız yazma görevi (30 dakika) .Bir yazma konusuna yanıt olarak kişisel deneyim veya görüşe dayalı bir makale yazın.

Yanıtlarınızı bir bilgisayar klavyesine yazacaksınız. Yanıtlar, adalet ve kaliteyi sağlamak için AI puanlaması ve sertifikalı insan değerlendiricilerinin bir kombinasyonu ile puanlandırıldıkları ETS’ye gönderilir.

Yazma bölümünü tamamlamak için 50 dakikan var.

TOEFL IBT

ÖRNEKLER

Geçiş, Anlatım ve Soru

Talimatlar: Pasajı okumak için kendinize 3 dakika verin.

Okuma Süresi: 3 dakika

In an effort to encourage ecologically sustainable forestry practices, an international organization started issuing certifications to wood companies that meet high ecological standards by conserving resources and recycling materials. Companies that receive this certification can attract customers by advertising their products as “eco-certified.” Around the world, many wood companies have adopted new, ecologically friendly practices in order to receive eco-certification. However, it is unlikely that wood companies in the United States will do the same, for several reasons.

First, American consumers are exposed to so much advertising that they would not value or even pay attention to the eco-certification label. Because so many mediocre products are labeled “new” or “improved,” American consumers do not place much trust in advertising claims in general.

Second, eco-certified wood will be more expensive than uncertified wood because, in order to earn eco-certification, a wood company must pay to have its business examined by a certification agency. This additional cost gets passed on to consumers. American consumers tend to be strongly motivated by price, and therefore they are likely to choose cheaper uncertified wood products. Accordingly, American wood companies will prefer to keep their prices low rather than obtain eco-certification.

Third, although some people claim that it always makes good business sense for American companies to keep up with the developments in the rest of the world, this argument is not convincing. Pursuing certification would make sense for American wood companies only if they marketed most of their products abroad. But that is not the case—American wood businesses sell most of their products in the United States, catering to a very large customer base that is satisfied with the merchandise.

Directions: Read the transcript.

Narrator:  Now listen to part of a lecture on the topic you just read about.
Professor Well, despite what many people say, there’s good reason to think that many American wood companies will eventually seek eco-certification for their wood products. First off, consumers in the United States don’t treat all advertising the same. They distinguish between advertising claims that companies make about their own products and claims made by independent certification agencies. Americans have a lot of confidence in independent consumer agencies. Thus, ecologically minded Americans are likely to react very favorably to wood products ecologically certified by an independent organization with an international reputation for trustworthiness.

The second point—of course, it’s true that American consumers care a lot about price—who doesn’t? But studies of how consumers make decisions show that price alone determines consumers’ decisions only when the price of one competing product is much higher or lower than another. When the price difference between two products is small—say, less than five percent, as is the case with certified wood— Americans often do choose on factors other than price. And Americans are becoming increasingly convinced of the value of preserving and protecting the environment.

And third, U.S. wood companies should definitely pay attention to what’s going on in the wood business internationally, not because of foreign consumers, but because of foreign competition. As I just told you, there’s a good chance that many American consumers will be interested in eco-certified products. And guess what, if American companies are slow in capturing those customers, you can be sure that foreign companies will soon start crowding into the American market, offering eco-certified wood that domestic companies don’t.

Directions: Give yourself 20 minutes to plan and write your response. Your response is judged on the quality of the writing and on how well it presents the points in the lecture and their relationship to the reading passage. Typically, an effective response will be 150 to 225 words. You may view the reading passage while you respond.

Response time: 20 minutes

Question: Summarize the points made in the lecture, being sure to explain how they cast doubt on specific points made in the reading passage.

Response Tips

What is important to understand from the lecture is that the professor disagrees with the points made in the reading, namely that American consumers mistrust advertising, that they are unwilling to pay extra for eco-certified products, and that American companies do not need to compete in parts of the world where eco-certification is valued.

In your response, you should convey the reasons presented by the professor for why eco-certification of wood should be adopted by U.S. companies. A high-scoring response will include the following points made by the professor that cast doubt on the points made in the reading:

Point made in the reading Counterpoint made in the lecture
Because American consumers have come to distrust frequently used advertising claims such as ‘new’ or ‘improved,’ they won’t pay attention to or trust the eco-certified label. American consumers do pay attention to claims about products when those claims are made by independent consumer agencies.
Since eco-certification adds to the cost of a product, Americans would be unlikely to buy eco-certified products and would choose cheaper, uncertified products. This is true only if there is a big price difference between two similar products; if an eco-certified product costs only about five percent more, American consumers would accept this in order to buy the product that is better for the environment.
Because American companies sell their products mainly in the U.S., they do not need to compete in the rest of the world where eco-certification is desired by consumers. American companies must be ready to compete with foreign companies that will soon be selling eco-certified products in the U.S. market.
TOEFL IBT

Yönergeler: Yanıtınızı planlamak ve yazmak için kendinize 20 dakika verin. Cevabınız, yazının kalitesine ve dersteki noktaları ne kadar iyi sunduğuna ve bunların okuma pasajıyla ilişkisine göre değerlendirilir. Tipik olarak, etkili bir yanıt 150 ila 225 kelime olacaktır. Cevap verirken okuma bölümünü görüntüleyebilirsiniz.

Tepki süresi: 20 dakika

Soru: Derste değinilen noktaları özetleyin, okuma pasajında ​​yapılan belirli noktalarda nasıl şüphe uyandırdıklarını açıkladığınızdan emin olun.

Yanıt İpuçları ( Response Tips )

Dersten anlaşılması gereken önemli olan şey, profesörün okumada belirtilen noktalara, yani Amerikalı tüketicilerin reklama güvenmedikleri, eko-sertifikalı ürünler için fazladan ödeme yapmak istemedikleri ve Amerikan şirketlerinin parçalar halinde rekabet etmeye gerek duymadıklarıdır eko sertifikasyonun değerli olduğu dünyanın.

Cevabınızda, profesör tarafından sunulan ahşabın eko-sertifikasyonunun ABD şirketleri tarafından neden benimsenmesi gerektiğine ilişkin nedenleri iletmelisiniz. Yüksek puanlı bir yanıt, profesör tarafından okunan noktalarda şüphe uyandıran aşağıdaki noktaları içerecektir:

Okumada yapılan nokta Derste yapılan kontrpuan
Amerikalı tüketiciler, ‘yeni’ veya ‘geliştirilmiş’ gibi sık kullanılan reklam iddialarına güvenmedikleri için, eko-sertifikalı etikete dikkat etmeyecek veya güvenmeyeceklerdir. Amerikalı tüketiciler, bağımsız tüketici ajansları tarafından bu iddialarda bulunulduğunda ürünlerle ilgili iddialara dikkat ediyor.
Ekolojik sertifika bir ürünün maliyetini artırdığı için, Amerikalıların eko sertifikalı ürünleri satın alma olasılığı düşüktür ve daha ucuz, sertifikasız ürünleri tercih ederler. Bu, yalnızca iki benzer ürün arasında büyük bir fiyat farkı varsa geçerlidir; eko-sertifikalı bir ürünün maliyeti yalnızca yüzde beş daha fazlaysa, Amerikalı tüketiciler çevre için daha iyi olan ürünü satın almak için bunu kabul ederler.
Amerikan şirketleri ürünlerini ağırlıklı olarak ABD’de sattıkları için, tüketiciler tarafından eko-sertifikasyonun istendiği dünyanın geri kalanında rekabet etmelerine gerek yoktur. Amerikan şirketleri, yakında ABD pazarında eko-sertifikalı ürünler satacak olan yabancı şirketlerle rekabet etmeye hazır olmalıdır.
TOEFL IBT SINAVLARINIZA WOLA İLE HAZIRLANIN BU ALANDA UZMANLAŞMIŞ EĞİTMENLERDEN DERS ALIN.
SINAV KAYITLARINIZ İÇİN SİZE YARDIMCI OLUYORUZ.
WOLA İLE ÇALIŞIN YURTDIŞI EĞİTİMİNİZİ GARANTİLEYİN !
error: Tüm hakları saklıdır