IELTS
Ana sayfa » IELTS İçin Önemli İp Uçları

 

IELTS İçin önemli ip uçları
Bu bölümde size verilen soru kağıdını detaylı ve hızlı bir şekilde gözden geçirmeniz gerekmektedir.

IELTS İçin önemli ip uçları Dinleme bölümünde size bu süre sağlanacaktır, önemli olan duyduğunuz parça ya da diyalogda neyi arayacağınızdır. Bu yüzden sorunun sizden ne istediğini anlamak çok önemlidir.

Örnek: Our company requires £ _______ deposit.

Yukarıdaki cümlede boşluktan önce verilen para birimi işareti(£) sizin bir sayı yakalamanız gerektiğini gösterir ayrıca duyacağınız rakam ‘deposit’ ücreti olacaktır. Birden fazla rakam duyabilirsiniz dolayısı ile hangisinin ‘deposit’ olduğuna karar vermeniz gerekir. Ayrıca aradığınız kelimenin cümlenin hangi ögesi olduğunu bilmeniz de işinize yarayacaktır.

Örnek: The soil is carried and ____________ by the strong winds.

Bu soruda dikkat edeceğiniz üzere pasif yapıda bir cümlenin fiil kısmı boş bırakılmıştır, bu yüzden duyduğunuz kelimenin fiil olmasına ve pasif yapıda yazdığınızdan emin olmalısınız.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise yanıtlarınızı cevap kağıdına doğru geçirmek olacaktır, yazım hatalarından kaçınmanız ve istenilen sayıda kelime yazmanız gerekmektedir.

IELTS İçin önemli ip uçları

Bu bölümde de zaman kısıtlamanız olduğu için parçaları mümkün olduğu kadar hızlı okumanız gerekmektedir.

Bunun için izleyeceğiniz yol, parça hakkında genel bir bilgi edinmek amacı ile hızlıca bir gözden geçirme olacaktır. Parçanın ilk paragrafını iyice anlamış olmak son derece önemlidir çünkü ilk paragraf okuyacağınız konu hakkında size genel bir bakış açısı kazandıracaktır.

Ayrıca sonraki paragraflara göz gezdirirken, her bir paragrafın neye odaklandığını ufak notlar ile kağıdınızın kenarına yazabilirsiniz bu size soruları cevaplamaya başladığınızda zaman kazandıracaktır. Parçayı gözden geçirirken önemli olabilecek detayların ( isimler,tarihler, tanımlamalar ve örnekler, vs.)altını çizmeniz de yararınıza olacaktır.

Özellikle True/False/Not Given bölümünde dikkatli olunuz. Eğer soruda verilen bilgi parçada HİÇ GEÇMİYOR ise NOT GIVENdır. Bu noktada parçaya yorumunuzu katmanız yanlış yapmanıza sebep olabilir.

IELTS İçin önemli ip uçları

Bu bölümde bildiğiniz gibi iki farklı tarzda makale yazmanız gerekmektedir.

İlk bölümde size verilecek olan grafiği dikkatlice inceledikten sonra makalenize başlayın; sizden grafikte verilen değerleri doğru yansıtmanız beklenmektedir. Bu bölümde kendini tekrar eden yapı ve kelimelerden kaçınmanız yararınıza olacaktır. Farklı cümle yapıları ve kelimeler kullanmaya dikkat edin ve yazınızın 150 kelimeden az olmadığından emin olun.

İkinci bölümde sizden verilecek konuya ilişkin bir makale yazmanız gerekecek. Öncelikle size verilen konuyu iyice anladıktan sonra ne anlatacağınızı, hangi sıra ile anlatacağınızı tasarlayıp, kağıdınızın bir köşesine not edebilirsiniz( sonrasında silmeyi unutmayınJ). Bir görüşünüzü tamamen aktarmadan başka bir konuya geçip tekrar bir önceki konuya dönmeniz çok büyük hata olacaktır. Yazınızın içeriğinin tutarlı olduğundan emin olun.

Yazınızın akademik olmasına özen gösterin; komplike yapılar, bağlaç kullanımı yazınızın niteliğini arttıracaktır. Bu bölümde kullanmanız gereken kelime sayısı 250’dir.

IELTS İçin önemli ip uçları

Bu bölüm bazı öğrencilerin çok sevdiği, bazılarının ise korkulu rüyası olmuş bir bölümdür.

IELTS İçin önemli ip uçları Speaking bölümünde rahat olmanız yararınıza olacaktır. Stres sizin kendinizi doğru ifade etmenizi engeller. Konu ne olursa olsun bir şekilde cevap vermeye çalışmalısınız; örnekler vererek konuyu detaylı bir şekilde aktarabilirsiniz.
Cevaplarınızda düşüncelerinizi uygun bağlaçlar kullanarak ifade etmeye özen gösteriniz. Son olarak, çok kısa ve basit cümleler kurmaktan kaçının.

 

IELTS için önemli ip uçları

 

IELTS için önemli ip uçları

 

IELTS için önemli ip uçları

error: Tüm hakları saklıdır