MEF ÜNİVERSİTESİ – VEPT hazırlık atlama sınavını W.O.L.A. ile hiç zorlanmadan geçeceksiniz. Siz de bizimle başaranlar arasında yerinizi alın!

MEF ÜNİVERSİTESİ – VEPT HAZIRLIK KURSU PROGRAMIMIZ

– MEF – VEPT SINAV SİSTEMİNE ÖZEL EĞİTİM
– KİŞİYE ÖZEL WRITING EĞİTİMİ
– GÜNCEL EĞİTİM MATERYALLERİ
– HAZIRLIK OKULU TECRÜBESİ OLAN EĞİTMENLER
– DİLEDİĞİNİZ ZAMAN ETÜT İMKANI
– MEF – VEPT sınavına yönelik hazırlanmış çok sayıda alıştırma,
– SINAV TEKNİĞİ VE SINAV STRATEJİSİNE YÖNELİK DERSLER
– SINAV SİSTEMİNE ÖZEL READING-LISTENING-SPEAKING DERSLERİ
– W.O.L.A. eğitim materyalleri kullanılmaktadır.

* Tüm eğitmenlerimiz HAZIRLIK ATLAMA SINAVLARI – HAZIRLIK BÖLÜMÜ eğitiminde uzman ve tecrübeli akademisyenlerdir.
* Kursumuzda bulunan geniş arşivimiz hazırlık materyalleri ile öğrencilerimizin hizmetindedir.

Ana sayfa » MEF Üniversitesi

MEF Üniversitesi

MEF Üniversitesi – VEPT Sınavı Hazırlık İngilizce Programı

FCE, IELTS, TOEFL, PTE ACADEMIC, ÜDS, KPDS, YDS, CAE, CPE dil yeterlilik sınavlarından MEF Üniversitesi Senatosunun belirlediği puanları almış ve sınavının geçerlilik süresi içinde kayıt sırasında beyan etmiş öğrenciler MEF Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf tutulurlar.

Eşdeğerliliği kabul edilen ulusal veya uluslararası sınav sonuçlarını sunmayan öğrencilerin, MEF Üniversitesi Hazırlık Bölümünde yapılacak olan Yeterlilik ve Yerleştirme Sınavına katılmaları gerekmektedir. Sınavın tarihleri ve saatleri MEF Üniversitesinin web sitesinde yayınlanmaktadır.

Yeterlilik sınavında MEF Üniversitesi Senatosunun belirlediği puanı alan öğrenciler, lisans eğitimlerine başlar. Yeterli puanı alamayan öğrenciler ise seviye belirleme sınavı sonucuna bağlı olarak, İngilizce Hazırlık Programında kendilerine uygun bir seviyeye (1-4) yerleştirilirler.

Öğrenciler; yazma, okuma, dinleme, konuşma ve dil kullanımı becerileri konusunda, sınıf içinde yüz yüze eğitim de dâhil olmak üzere değişik biçimlerde haftada 20 saatten fazla ders alırlar. Bu 20 saat dersin dışında, her bir becerinin gelişimi adına yapılması gerekenleri belirlemek için küçük guruplar halinde, bire bir ya da sınıf olarak eğitmenleriyle ayrıca görüşme imkânına sahiptirler.

Öğrencilerin MEF platformundaki çalışmaları tamamlamaları beklenir; algısal ve yaratıcı yeteneklerini de kapsayan bu çalışma, öğrencilerin her bir birimden alacakları puanlar final notlarını önemli ölçüde etkiler. Sınıf çalışmaları, hazırlık sınıfı eğitmenleri tarafından takip edilir ve öğrenciler eğitmenlerinden sürekli ve özel olarak geri bildirim alırlar.

YETERLİLİK SINAVI

MEF Üniversitesinde bir akademik yıl boyunca üç defa yeterlilik sınavı yapılır; dönemin en başında, birinci dönemin sonunda ve ikinci dönemin sonunda. Yeterlilik testi, Üniversite tarafından yapılmaktadır, sınavın yapılacağı tarihler ve saatler Üniversitesinin web sitesinde yayınlanmaktadır. Sınav sonuçları, 72 saat içerisinde hazırlanır ve öğrencilere bildirilir.

MEF Üniversitesi Hazırlık Programı İngilizce Dil Sınavının amacı öğrencilerin bölümlerinde alacakları dersleri takip edebilecek ve aktif bir şekilde derse katılım sağlayabilecekleri dil seviyesine sahipler mi değiller mi diye karar vermektir. Sınav iki aşamalı olarak yapılmaktadır.

YERLEŞTİRME SINAVI (BİRİNCİ AŞAMA)

MEF Üniversitesinde yapılacak olan Yerleştirme sınavı (1. Aşama), çoktan seçmeli 100 sorudan oluşmaktadır, kâğıt üzerinde uygulanan bir testtir. Öğrencilerin dilbilgisi, sözcük bilgisi ve İngilizcenin genel kullanımını içeren bu soruları 100 dakika içinde yanıtlamaları gerekmektedir. Yerleştirme sınavının sonucuna göre öğrenciler ya ikinci sınava geçme hakkına elde ederler ya da 1. veya 2. Seviyeye yerleştirilirler. Bu sınava girmeyenler direkt olarak 1. Seviyeye yerleştirilmektedir ve lisans programına doğrudan girmeleri mümkün olmaz. Yerleştirme sınavında yeterli puanı alan öğrenciler yeterlik sınavına girmeye hak kazanır. Bu sınavdaki puan aralıkları aşağıdaki gibidir.

MEF Üniversitesi

MEF Üniversitesi

MEF Üniversitesi

Yerleştirme Sınavı Puanları

(0 – 100)

İngilizce Hazırlık Programı

Düzeyi

0 – 60 1. Seviye
61 – 80 2. Seviye
81+ VEPT İkinci Sınav

YETERLİLİK SINAVI (İKİNCİ AŞAMA)

MEF Üniversitesi Hazırlık Programı Yerleştirme Sınavında 81 ve üzeri alan öğrenciler ikinci aşama olan “Pearson Versant English Placement Test (VEPT)” sınavına girerler. Bu test öğrencilerin Hazırlık Programı 3. Seviye ya da 4. Seviyeye yerleştirilmeleri ya da yeterli İngilizce bilgisine sahip olmaları durumunda ilgili fakülte programına yerleştirilmelerini gerektiğini belirler.

VEPT, bilgisayar kullanılarak yapılan dokuz bölümlük, 50 dakikalık bir testtir. Okuma, yazma, dinleme ve konuşmayı ölçer ve Avrupa Konseyi Ortak Dil Kriterleri Çerçeve Programı’na (CEFR) göre düzenlenir. 20-70 arası puanlanır.

Testin deneme örneği için aşağıdaki butona tıklayarak her bölümde hangi tür soruların karşınıza çıkacağını görebilirsiniz.

error: Tüm hakları saklıdır