Ana sayfa » TOEFL

TOEFL sınavı en az 1000 kelimelik bir İngilizce hazinesine, complex cümleleri anlama, kurma ve 250-300 kelimelik bir metin yazma becerilerine sahip öğrencilerin katılabileceği kurslarımızda öğrencileri uluslar arası geçerliliği olan TOEFL sınavına hazırlıyoruz.TOEFL’a hazırlık kitaplarının esas alınacağı bu kursları başarı ile tamamlayan öğrencilerin TOEFL-IBT sınavından en az 100 puan alabilmeleri hedeflenmektedir.Seviye tespit sınavı ve mülakat sonucunda belirelenecek öğrenciler bu kurslara devam edebilirler. TOEFL kurumunun hazırlamış olduğu resmi TOEFL kitabının (The Official Guide to the TOEFL-IBT) kullanıldığı kurslarımız CD-ROM dan dinleme, TOEFL Kelimeleri kitabı, extra egzersiz sayfaları, video gösterimleri ile desteklenmektedir.

TOEFL sınavının ölçtüğü gramer, dinleme, okuma ve yazma becerilerinin dördünün birden eş zamanlı olarak geliştirileceği kurslarımızda birinci üç aylık modülü başarı ile tamamlayan öğrenciler ikinci modüle devam edebilirler.

TOEFL Nedir ? (Test of English as a Foreign Language)

TOEFL, dünya üzerinde İngilizce yeterlilik sınavıdır. 130 ülkede 7000’in üzerinde eğitim kurumu, devlet kurumu, profesyonel organizasyon ve şirket bu test sonuçlarını İngilizce bilgisinin göstergesi olarak kabul etmekte ve değerlendirme yapmaktadır.

Üniversite ve eğitim kurumu muafiyet sınavları yerine bu sınavı kabul etmekte, şirketler ve kurumlar işe alımlar da ve terfilerde TOEFL skorunu gözetmektedir. TOEFL, adayların dil bilgisi, okuma, yazma, dinleme ve konuşma yetilerini ölçer.

Sınav 4 temel bölümden (okuma,yazma,dinleme ,konusma) ve Internet üzerinden yapılır. TOEFL, Amerika merkezli ETS (Educational Testing Service) tarafından oluşturulmuştur ve bu kurum tarafından yetkilendirilmiş test merkezleri tarafından yapılmaktadır.

Sınav Formatı

TOEFL Sınavı Toplam 3,5 ile 4 saat arası bir zamanda tamamlanır.

  • Reading: Her biri 12-14 sorudan oluşan 3-5 pasaj / 60-100 dakika
  • Listening: Her biri 6 sorudan oluşan 4-6 konferans , Her biri 5 sorudan oluşan 2-3 konuşma / 60-90 dakika
  • Ara: 10 Dakika
  • Speaking: 2 bağımsız ve 4 bütünleşik/birleşik olmak üzere toplam 6 bölüm (soru) / 20 dakika
  • Writing: 1 bütünleşik bölüm (20 dakika) – 1 bağımsız bölüm (30 dakika)

TOEFL iki versiyonu olan bir testtir: Hem yazılı olarak (PBT) hem de bilgisayardan (IBT) alınabilir. Her iki versiyonun da içerikleri aynıdır, dört bölümden oluşurlar: Reading, listening, speaking ve writing. Testin tamamı aşağıdaki sırayla ve bir gün içinde alınır.

Bölüm Soru Sayısı Süre Puan
Reading 3-5 pasaj, herbirinden 12-14 soru 60 – 100 dak 0 – 30
Listening 4-6 konuşma, herbirinden 6 soru 2-3 diyalog, herbirinden 5 soru 60 – 90 dak 0 – 30
10 Dakika Ara
Speaking 6 görev: 2 bağımsız ve 4 entegre * 20 dak 0 – 30
Writing 1 entegre * 1 bağımsız 20 – 30 dak 0 – 30

* entegre görev: oku, dinle sonra cevap olarak konuş / yaz dinle ve cevap olarak konuş

TOEFL önceden belirlenmiş tarihlerde yılda 30-40 kez yapılan bir sınavdır. Geçerliliği iki yıl olsa da skorunu yükseltmek isteyen öğrenci testi tekrar alabilir.

GENEL BİLGİLER

Test of English as a Foreign Language (TOEFL) adıyla ilk olarak 1964 yılında düzenlenen Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı, başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri üniversitelerine girişte istenen bir test iken, günümüzde dünya çapında Birleşik Krallık, Hollanda, İsveç, Yeni Zelanda, Avustralya, Singapur ve Malezya’nın da aralarında bulunduğu 130 ülkede 9000’den fazla üniversite ve kurum tarafından kabul ediliyor.

 

Amerika Birleşik Devletleri merkezli kar amacı gütmeyen Educational Testing Service (ETS) tarafından tasarlanan TOEFL’ın puan sınırlaması 0 ila 120 arasında değişiyor. TOEFL sonucuna göre öğrenci ya da çalışan alacak olan her kurum kendi taban puanını belirlemektedir.

 

Okuma, Dinleme, Konuşma ve Yazma olarak 4 bölümden oluşur. Sınava yazılı olarak katılabileceğiniz gibi, internet üzerinden de katılmanız mümkündür.

 

TOEFL iBT

 

İnternet aracılığıyla düzenlenen TOEFL iBT (internet-based test), süre olarak 3 saat 10 dakika ile 4 saat 20 dakika arasında değişmektedir. Katılımcılar ayrıca Okuma ve Dinleme aşamalarından sonra 10 dakikalık bir ara verebilirler. TOEFL iBT sınavları yıl içerisinde 50’den fazla düzenlenmektedir. Bu adresten Türkiye’de TOEFL iBT testinin hangi tarihlerde hangi şehirlerde düzenleneceğini görüntüleyebilirsiniz. TOEFL iBT’ye katılım ücreti Türkiye için 185 Amerikan Doları’dır. Bu ücret, sınava girilen ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple katılımcıların sınava girecekleri ülkedeki fiyatları kontrol etmelerini öneriyoruz.

 

TOEFL PBT

 

Kağıt üzerinde yapılan TOEFL PBT (paper-based test), süre olarak 2 saat 20 dakika ila 2 saat 30 dakika arasında değişmektedir. TOEFL PBT sınavı, teknolojik gelişmeler sebebiyle yavaş yavaş kullanımdan kaldırılmaktadır. Günümüzde dünya genelindeki TOEFL sınavına giren kişilerin sadece %4’ü TOEFL PBT’ye girmektedir ve bu sayı giderek azalmaktadır. Düzenlenme tarihleri, internet üzerinden teste göre çok daha az olan TOEFL PBT hala Türkiye’de düzenlenmektedir. Bu adresten Türkiye’deki TOEFL PBT sınav tarihlerini ve başvuru sürelerini görebilirsiniz. PBT sonuçları sınav gününden 5 hafta sonra postalanmaktadır. TOEFL PBT’ye katılım ücreti Türkiye için 170 Amerikan Doları’dır.

 

Okuma

 

Sınav’da Okuma bölümünde katılımcılara akademik 3 veya 4 adet metin verilir ve bu metinler üzerinden hazırlanan sorulara yanıt vermeleri istenir. Bu bölümde soru sayısı 36 ila 56 arasında değişebilir, bu sebeple Okuma bölümünde katılımcıya verilen süre de 60 ila 80 dakika arasında değişiklik göstermektedir.

 

ETS, sınavına girecekler için kaynak sunmaktadır:  sitemizden sınav ile ilgili resmi kitap, test ya da kurslar satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra BBC, Financial Times, The Economist gibi sitelerden İngilizce makaleler okuyabilirsiniz.

 

Dinleme

 

Dinleme bölümü, soru ve süre sayısı açısından değişiklik gösterebilmektedir. Katılımcılara 34 ila 51 arasında soru sorulur ve soru sayısı ile dinleme pasajlarına bağlı olarak 60 ila 90 dakika aralığında cevap süresi tanınır. Katılımcılar konuşmaları, sınıf tartışmalarını ve sohbetleri dinleyerek sorulara yanıt verirler.

 

Dinleme bölümünde başarılı olmak için TOEFL’ın resmi online hazırlık kurslarına katılabilirsiniz. Bununla birlikte The Official Guide to the TOEFL Test, Fourth Edition kitabını alabilirsiniz. Bu kitap CD ile birlikte gelmekte, üç tam TOEFL sınavı barındırmakta ve pek çok ipucu içermektedir. Ek olarak İngilizce filmleri dublajla değil de altyazılı ve hatta seviyeniz iyiyse altyazısız olarak izleyebilir, böylece dinleme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

 

Konuşma

 

Konuşma aşamasında, TOEFL katılımcıları 20 dakikalık süre içerisinde bilinen bir konu ile ilgili fikir belirtme, okuma ve dinleme görevlerine göre konuşma yaparlar.

 

Konuşma pratiğinizi geliştirmek için TOEFL kurslarına katılabilirsiniz. Bu alanda Boğaziçi Üniversitesi ya da Galatasaray Üniversitesi’nde TOEFL kursları bulunmaktadır.

 

Konuşma sınavında başarılı olmak için ayrıca daha önceki sınavlarda sorulan konular ile ilgili kendi konuşmanızı hazırlayabilir, konuşmanızın nasıl olacağını belirleyebilir ve pratik yapabilirsiniz.

Ek olarak TOEFL konuşma sınavında katılımcılar doğrudan bilgisayara karşı konuştuğu için, katılımcılar kendilerini stres altında hissedebilirler. Stresten kurtulmak için, evinizde bilgisayara karşı seçtiğiniz bir konuda konuşma yapabilir, bu konuşmanın ses kaydını alabilir ve sonrasında kaydı dinleyerek eğer varsa yanlışlarınızı tespit edebilirsiniz.

 

Yazma

 

Sınavın Yazma bölümünde süre 50 dakikadır ve katılımcılardan okuma ve dinleme görevlerine göre kompozisyon yazmaları ya da bir fikri yazarak desteklemeleri istenmektedir. Yazma bölümünde başarılı olmak için gramer hatalarından kaçınmalı ve geniş bir kelime dağarcığınız olduğunu göstermelisiniz. Bunu yapmak için bol bol pratik yapmalı ve yeni kelime öğrenmelisiniz.

 

Başarılı olmak için düzenli ve sistemli bir çalışma şarttır. İngilizce becerilerinizi geliştirmek ve sınavdan iyi bir puan almak için Official TOEFL iBT Tests with Audio kitabını alabilirsiniz, bu kitap geçmiş yıllarda yapılmış beş gerçek TOEFL sınav örneği sunmaktadır. Ayrıca TOEFL Practice Online ile alıştırma sınavlarınızı da internet üzerinden yapabilirsiniz

TOEFL

TOEFL

TOEFL

error: Tüm hakları saklıdır