2023-2024 İngilizce Hazırlık Programı detayları için lütfen aşağıdaki ELC Öğrenci El Kitapçığına bakınız.

 

İngilizce Yeterlilik Sınavına Girebilme ve Hazırlık Eğitimini Tamamlama Şartları

 İngilizce Hazırlık Programını tamamlamak için Yeterlilik sınavını (KUEPE) geçmek gerekmektedir.

Öğrencinin KUEPE’ye girmeye hak kazanması için belirtilen derslerden dönem içinde yeterli puanı (Intermediate 80, Upper-intermediate 65) toplaması gerekmektedir.

Yeterlilik sınavından geçer puanı alamamış olan öğrenci, programı tamamlamamış olacağı için müfredatta alması gereken derse kaydolacak ve tamamlayacaktır (Intermediate 80 ile sınava giren ve kalan öğrenci Upper-intermediate dersini alır; Upper-intermediate 65 ile sınava giren ve kalan öğrenci Upper-intermediate dersini tekrar alır.)

Birinci Yıl ELC öğrencileri (Güz, Bahar ve Yaz Dönemleri): KUEPE’ye girebilmek için ya da dışarıdan alınan sınavların kabul edilebilmesi için Orta (B1+/ Intermediate) seviyeyi 80 puan veya Orta-üstü (B2/Upper-intermediate) seviyeyi 65 puan toplayarak tamamlaması gerekmektedir.

İkinci Yıl ELC Öğrencileri (Güz ve Bahar Dönemi): KUEPE’ye girebilmek için öğrencilerin bulundukları seviyeyi 65 puan alarak tamamlaması gerekmektedir. Dışarıdan getirilen sınavlarda yeterli puan alındığı ve test merkezi sınırlandırmalarını sağladığı takdirde ELC seviyesine bağlı bir puan (not ortalaması) koşulu aranmamaktadır.

ELC’de iki yılı tamamlamış öğrenciler ilişikleri kesilene kadar açılacak KUEPE sınavlarına herhangi bir şart aranmaksızın girebilirler. Aynı zamanda dışarıdan verilen sınavları da teslim edebilirler. ELC sınav kabul şartları ve test merkezi sınırlandırmaları bu sınavlar için de uygulanır. Eğer isterlerse yaz dönemindeki ELC derslerine de devam edebilirler, ancak yaz döneminde ders alma zorunlulukları yoktur.

Kabul Edilen Sınav Sonuçları:

  • KUEPE: 100 üzerinden 60.
  • YDS / E-YDS: 100 üzerinden 80. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 5 yıldır.
  • TOEFL IBT*: 80 (Toplam) /20 (Yazılı bölümden gereken minimum puan). My Best Scores ve Home Edition uygulamaları kabul edilmemektedir. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 2 yıldır.
  • PTE Academic* (Pearson Test of English): 90 üzerinden 67. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 2 yıldır.
  • CAE/CPE*: Grade of C. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 3 yıldır.

*Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerliklerini Belirleme Yönergesi 6. madde 3. fıkra d bendi uyarınca uluslararası bir yabancı dil sınavına eşdeğerlik verilmesinde ve sürdürülmesinde sınavın Türkiye’de yapılıyor olması halinde devlet üniversitelerine ait binalarda yapılması şartı bulunmaktadır.

 

2022-2023-ELC-Egitim-Programi-Ogrenci-El-Kitapcigi-1

 

 

error: Tüm hakları saklıdır