Ana sayfa » YÖKDİL

 

 

YÖKDİL 

Yökdil Sınavı zorluk derecesi açısından YDS’ye kıyasla oldukça kolay denebilecek bir sınavdır.

Soru dağılımına bakarsak;

20 soru kelime, dilbilgisi, edat
10 soru cloze test
11 soru cümle tamamlama
12 soru çeviri
6 soru paragraf tamamlama
6 soru ilgisiz cümleyi bulma
5*3= 15 soru paragraf
Soru dağılımı bize YDS ile YÖKDİL arasında bazı farkların olduğunu göstermektedir.

Bu farklar;

1-Kelime, dilbilgisi ve edat soru adedi YDS’den daha fazla.
2-Cümle tamamlama soru adedi artmış.
3-Çeviri soruları iki katına çıkmış.
4-Paragraf tamamlama sorusu YDS’de 4 iken YÖKDİL’de 6 adet.
5-İlgisiz cümleyi bulma soruları da artış göstermiş.
6-Paragraf soru adeti 15. Özellikle zaman sorunu yaşayan adaylar için önemli bir avantaj.
7-Diyalog tamamlama ve yakın anlam bulma YÖKDİL’de test edilmemiş.

Sınavın zorluk derecesine baktığımızda YÖKDİL’in A2 seviyesine kadar inen sorular barındırdığını söyleyebiliriz.

Elbette bu yorum sınavın tüm soruları için yapılamaz. Ancak YDS seviyesinde bir sınav bekleyen adayların birçoğu büyük ihtimalle beklediklerinin çok üstünde skor elde edeceklerdir.

YÖKDİL HAZIRLIK KURSLARIMIZIN İÇERİĞİ;

1. Kelime Bilgisi
2. Okuma-Anlama Becerisi
3. Çeviri Becerisi
4. Dilbilgisi Öğretimi

YÖKDİL NEDİR? KAÇ YIL GEÇERLİDİR? KİMLER KATILABİLİR?

YÖK Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmektedir.Sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

YÖKDİL  ilk kez 5 Mart 2017 tarihinde tek oturumda 30 ilde gerçekleştirilmiştir.

Sınav Başvuruları http://yokdil.yok.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Geçerliliğine ilişkin düzenlemeler YDS ile aynı olacaktır.

Sınavlara yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

YÖKDİL sınavında YDS sınavında olduğu gibi, doktora başvurusunda en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekmektedir.

YÖKDİL’de 3 alanda yapılan sınavlar eşdeğer olup, adaylar kendi disiplinleri ve yetkinliklerini dikkate alarak hangi alandaki sınava girmek istediklerine karar verecektir.

YÖKDİL

YDS sınavının yanında adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik olarak Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı ( YÖKDİL Sınavı) yapılacaktır.

Sınav sorularının hazırlanması süreci dil yetkinliği konusunda deneyimli Ankara Üniversitesi, YÖKDİL sınavı organizasyonu ve YÖKDİL sınavı uygulaması Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülecektir.

YÖKDİL

Kursun Temel Amacı;

YÖKDİL’de başarı elde etmek için sınav sonucuna yönelik strateji ve pratiğini kazanmanızı sağlayarak en kısa zamanda en yüksek puanı alabilmenizi sağlamaktayız.

Bu sebeple, sınava yönelik hazırlık konularımız.

YÖKDİL sınav içeriğine dayalı eğitimlerin haricinde, YÖKDİL sınav tekniği ve sınavda kullanabileceğiniz püf noktalar, taktikler, etütler ve düzenli uygulanan denemeler ile sınava yönelik çalışmalarla YÖKDİL Kursunu başarıyla bitirip, YÖKDİL Sınavına tam anlamıyla hazırlanmış oluyorsunuz.

Uzman ve Akademisyen Hocalar;

Kurslarımız YDS, e-YDS gibi ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda uzman, hali hazırda çeşitli üniversitelerin Akademisyen kadrolarında bulunan hocalar tarafından verilmektedir.

Eğitimlerimiz son sınav formatına göre ve kendimizin hazırlamış olduğu ders materyallerimiz, soru bankalarımız ve kaynaklarımız kullanılarak yapılmaktadır.

Derslerde sınav sonucuna yönelik bir yol izlenerek; gereksiz ve sınavda çıkmayacak konular elenip, sınava yönelik etkili bir eğitim verilmektedir. Kurs programı boyunca kullanılacak bütün Yökdil ders kaynakları ÜCRETSİZ olarak sağlanmaktadır.

YÖKDİL Kursu Hakkında;

– Aday öğrenciler, üniversite ve dershanelerde öğretilmeyen ama YÖKDİL’de test edilen Yökdil  İngilizcesi Dilbilgisi kurallarını öğrenmektedir.

– Yökdil’de test edilen YDS YÖKDİL kelimelerini öğrenmektedir.

– Bizzat akademik sınavlarda tecrübeli ve uzman öğretmenlerimiz tarafından geliştirilmiş olan YDS YÖKDİL Dilbilimsel Soru Çözme Tekniklerini öğrenip pratik yapma olanağına sahip olmaktadır.

yökdil

YÖKDİL

YÖKDİL

error: Tüm hakları saklıdır