Ana sayfa » TOEFL Sınav İçeriği
TEOEFL sınav içeriği
TOEFL  Sınav İçeriği İngilizce olarak yapılan bir sınavdır ve internet üzerinden yürütülür.

TEOFL Sınav İçeriği

Giriş de dahil olmak üzere tamamlanması toplamda dört saat süren dört bölüm (reading, listening, speaking, and writing) vardır. Dört becerinin tümünün bir araya getirilir sonuçta okuma, dinleme, konuşma ve yazma sınav sırasında, aşağıdakiler gibi İngilizce iletişim becerilerinizi birleştiren görevleri yerine getirmeniz istenir.

TOEFL Sınav İçeriği

 

Bölüm Süre Sınırı Sayısı Görevler
Okuma 60-80 dakika 36–56 soru Akademik metinlerde 3 veya 4 parça okuma ve sorulara cevap verme.
Dinleme 60-90 dakika 34-51 soru Konuşmaları, sınıf tartışmalarını ve sohbetleri dinleme, ardından soruları yanıtlama.
Ara 10 dakika
Konuşma 20 dakika 6 görev Bilinen bir konu ile ilgili fikir belirtme, okuma ve dinleme görevlerine göre konuşma.
Yazma 50 dakika 2 görev Okuma ve dinleme görevlerine göre kompozisyon yanıtları yazma, yazarak bir fikri destekleme.

TOEFL Sınav İçeriği

Girdiğiniz sınavda, Okuma veya Dinleme bölümü puanınızda hesaplanmayan ek sorular içerebilir.

Bunlar ETS’in uygulamalar arasında sınav puanlarını karşılaştırmasına veya gerçek sınav koşulları altında bu soruların nasıl işlediğini belirlemesine olanak sağlar. Okuma bölümünün zamanlama talimatlarını dikkatle okumanız şiddetle tavsiye edilir. Talimatlarda kaç okuma parçası alacağınız ve bu parçalarla ilgili sorulara yanıt vereceğiniz süre belirtilmektedir. Tüm sorulara yanıt verecek süreniz olması için hızınızı doğru ayarladığınızdan emin olmanız gerekir ayrıca sınavda standart İngilizce dili Q klavye kullanılır. Sınava girmeden önce bir Q klavyede yazma alıştırması yapmanız tavsiye edilir.

Ana Dili İngilizce Olan Kişilerin Aksanları:

TOEFL sınavının Dinleme ve Konuşma bölümleri Kuzey Amerika aksanlarına ek olarak ana dili İngilizce olan diğer kişilerin aksanlarını da içerir mesela Yeni Zelanda ve Avustralya aksanları duyabilirsiniz. TOEFL bu aksanları yurtdışında eğitim görürken karşılaşabileceğiniz İngilizce ana dili aksanlarının çeşitliliğini daha iyi yansıtmak için eklemiştir. Sınav Dinleme (Listening), Okuma (Reading), Konuşma (Speaking) ve Yazma (Writing) olmak üzere dört ana bölümden oluşur.

TOEFL Sınav İçeriği

 

Sınav Okuma (reading) bölümü ile başlar.

 

 • Okuma bölümü toplam 60-80 dakika sürer. TOEFL okuma bölümünde belli bir soru sayısı bulunmamaktadır. Toplam 3 – 4 parça gelebilir ancak parçaların 3 tanesi değerlendirilir. Diğeri bilgisayar tarafından elenir. Bunun yapılma nedeni sonraki sınavlarda kullanılacak parçaların cevaplama yüzdesini bulmak içindir ancak öğrenciler bunu bilmedikleri için tüm soruları aynı özenle cevaplamak zorundadırlar.
 • Parçalar 600 / 700 kelime uzunluğundadır. Tüm okuma parçaları akademik konular içermektedir ayrıca her parça için toplam 12 – 14 arasında soru sorulmaktadır.
 • Her parça için öğrencilerin toplam 20 dakika zamanları vardır.

Eğitimlerimizde bu parçaların çözüm tekniklerini detaylı olarak öğretmekteyiz ve öğrencilerimize hız kazandırmaktayız.

TOEFL Sınav İçeriği

 

 • Sınavın dinleme bölümü çoğunlukla 60 dakika sürer ama eğer deneme soruları da varsa toplam 90 dakika verilecektir.
 • Okuma bölümünde olduğu gibi dinlediğiniz parçaların bir kısmı değerlendirmeye alınmaz ve diğer sınavlarda kullanılmak üzere çözüm oranını ortaya çıkartmak için test amaçlı olarak sınavda karşınıza çıkar ama öğrenciler hangilerinin gerçek hangilerinin deneme sorusu olduğunu bilmezler bununla birlikte toplam 34 – 51 soru çıkar. Parçalar yaklaşık 3 – 5 dakika uzunluğundadır.
60 dakikalık standart dinleme bölümünde:
 • İki tane karşılıklı konuşma
 • Dört tane üniversite ders anlatımı /tartışma dinlenir.

TOEFL Sınav İçeriği

 

TOEFL Sınav İçeriği Sınavın 10 dakikalık aradan sonra başlayan üçüncü bölümü konuşma bölümüdür.
 • Bu bölüm toplam 20 dakika sürer. Buradaki soru tipleri :
 • İki tane bağımsız soru (independent task) : Bu sorular kendi deneyimleriniz, hayatınız ile ilgilidir. Birinci soruda sizden bir deneyiminizi anlatmanız ya da bir yeri / arkadaşınızı vs. anlatmanız istenir. İkinci soruda size bir kıyaslama verilir Örneğin kimi insanlar haberleri TV’de izlemeyi sever kimileri gazeteden okur, bazıları ise İnternetten okumayı sever, siz hangisini tercih edersiniz? Bu tercihinizi nedenleri ile anlatınız. Tarzında sorular yöneltilmektedir ikinci olarak 15 saniye hazırlanma, 45 saniye de cevaplama süresi verilir.
 • Dört tane farklı becerileri bir arada kullanma sorusu (integrated task) gelir. Bu sorular, kısa metin okuma ardından parçayı dinleme ve size sorulan soruyu sesli olarak kaydetme/parçayı dinleme ve size sorulan soruyu sesli olarak kaydetme tarzındadır.

Eğitimlerimizde Konuşma bölümleri için önemli taktikler, not alma ve konuşma teknikleri, önemli detayları vermek gibi konular detaylı olarak öğretmekte, örnek ses kayıtları dinletip neyi nasıl yapmaları gerektiği konusunda öğrencilerimizi hazırlamaktayız. Ayrıca pek çok konuşma çalışmasını hem derste hem de ev ödevi olarak verip takibini yapmaktayız.

TOEFL Sınav İçeriği

 

 • TOEFL Sınav İçeriği Sınavın son bölümü olan yazma bölümünde öğrenciden bir tane bütünleşik (integrated) ve bir tane bağımsız (independent) yazma çalışmaları yapması istenir.
 • Bütünleşik (integrated) yazma çalışmasında öncelikle bir pasaj okunur ve ardından aynı konu ile ilgili akademik bir konuşma dinlenir. Öğrenciden bu yazı ve konuşmanın bir özetinin yazılması istenir.
  Bağımsız (independent) yazma çalışmasında öğrencinin verilen konu hakkında kompozisyon yazması gerekmektedir.

Eğitimlerimizde yazma bölümünün başarıyla geçmesi için öğrencilerimize her iki görev için de gerekli olan teknikleri öğretmekteyiz.

 

TOEFL Sınav İçeriği

TOEFL Sınav İçeriği

error: Tüm hakları saklıdır